Корисні звички для перетворення життя: список хороших звичок на кожен день – для здоров’я, щастя, схуднення, кар’єри та бізнесу, стосунків

Психологія

Корисні звички – набір дій, відпрацьованих до такої міри, що людина, виконуючи їх, уже просто не помічає цього. Як приклад можна назвати правильне харчування, ранкові пробіжки, читання книжок перед сном, тобто те, що вже є частиною звичайного життя, не спричиняючи при цьому дискомфорту.

З корисними звичками людина не народжується, їх вона набуває з роками: з якимись живе довго, з іншими розлучається, замінюючи на нові. І це нормально. Навпаки, добре, коли люди роблять щось корисне часто і регулярно, як для них самих, так і для оточуючих. Хочете так само? Нижче ми дали чіткі рекомендації щодо цього.

Цінність корисних звичок для людини

Будь-яка корисна звичка – це певна поведінкова модель, метою якої є поліпшення продуктивності та ефективності людини. Якщо дія доведена до автоматизму завдяки повторенням, надалі на її виконання потрібні мінімальні енергетичні витрати.

Дуже важливо розуміти вигоду корисних звичок, тобто те, що це дає нам у перспективі. Наприклад:

  • Навчимося правильно організовувати свій час. Звикнувши складати розклад, хоча б приблизний, людина зможе встигати зробити більше, ніж зазвичай.
  • Можна покращити здоров’я та загальний стан, зменшивши стресовість ситуацій.
  • Корисна звичка додає впевненості. Відчуваючи підвищення рівня свого розвитку, людина набуває впевненості в собі.
  • Допомога у відмові від негативної звички. Якщо є така, що руйнує зсередини, то її можна замінити на протилежну.
  • Прискорюється рух до поставленої мети. Завдяки діям, доведеним до автоматизму, швидкість досягнення завдання може прискоритися вдвічі.

Різниця між корисними та шкідливими звичками в житті

Корисні звички здатні змінити наше життя на краще, на відміну від шкідливих, які стоять на заваді фізичному та розумовому розвитку. Дуже часто ми навіть стаємо їхніми заручниками. Внаслідок чого вже немає ні сил, ні часу на справи, відчувається постійна втома, апатія та може нахлинути депресія.

Якщо, наприклад, є шкідлива звичка вживати їжу вночі – це незабаром призведе до зайвої ваги та погіршення здоров’я. Куріння, як відомо, вбиває. ті, хто “живуть” у соціальних мережах, витрачають на них майже весь свій час, не розуміючи, чому вони нічого не можуть встигнути.

Хороші звички можуть істотно спростити життя і підвищити його рівень. Але не варто намагатися змінити все одразу. Вважається, що для повноцінного впровадження будь-якої дії в наше життя потрібно 40 днів. Стільки часу потрібно для закріплення. Але, щоб усе вийшло, необхідне особисте бажання змінити себе на краще, тому принцип “для галочки” тут не спрацює. Щойно відчули в собі прагнення до змін, можна починати роботу над собою.

Джерела та види корисних звичок

Як з’являються корисні звички? Є кілька видів їхнього походження:

  1. Прищеплені в дитинстві – чистити зуби, мити руки перед їжею і прибирати іграшки та речі на місце.
  2. Ті, що виникли в результаті взаємодії із суспільством – ранкова кава/чай, підйом пішки на свій поверх.
  3. Сформовані самостійно й усвідомлено – відвідувати басейн або займатися спортом кілька разів на тиждень, натщесерце пити воду.

Крім способів походження, звички можна поділити на:

  • побутові (мити руки перед їжею);
  • соціальні (вітатися у відповідь);
  • професійні (редактор автоматично виправлятиме помилки, побачені чи почуті);
  • індивідуальні (прояв ініціативи).

Є також градація звичок за формою прояву: фізичні (гризти нігті, колупати в носі – погані звички), емоційні (чемно прощатися наприкінці розмови), поведінкові – прибирати у квартирі у визначений день тижня та час.

Для чого ж потрібні корисні звички? Усе просто: вони допомагають досягати поставлених цілей планомірно і збільшують індивідуальну ефективність.

Щоб мати міцне здоров’я і гарне самопочуття, потрібно звикнути до виконання певних корисних дій.

Корисні ранкові звички

Те, як ви починаєте ранок, дає установку на цілий день. І це дуже важливо. Усім хочеться, щоб час до сну був ефективним і без стресів, а про це можна подбати.

Що потрібно знати про корисні звички вранці:

  • Вставайте рано.
  • Кожен день має починатися з посмішки.
  • Чистіть зуби (і язик).
  • Приймайте контрастний душ.
  • Почніть робити зарядку або бігати.
  • Склянка води перед сніданком.
  • Протягом дня посміхайтеся собі, дивлячись у дзеркало.
  • Складайте напередодні план на день.

За словами лікарів, найкращий час для пробудження – до 7-ї години ранку. Це дає змогу організму нормально і правильно функціонувати. Крім того, вчені дійшли висновку, що практично 90 % великих особистостей щодня прокидалися о 4-6 ранку.

Психологи рекомендують поставити перед собою конкретні цілі на найближчий рік. Краще зробити це за кілька днів до кінця поточного року. Після чого щоранку потрібно звірятися зі списком і відзначати, що вже виконано, а що попереду. Необхідно планувати й аналізувати дії, які ведуть до досягнення цих цілей:

  • Перевіряйте месенджери та пошту.
  • Звикайте відповідати на повідомлення одразу.
  • Медитація – хороший спосіб зібратися з думками.
  • Слухайте приємну музику.
  • Готуйте для себе здоровий перекус із собою.
  • Після сніданку приберіть за собою.
  • Ходіть пішки на роботу або навчання, якщо це дозволяють погода і відстань.

Цей список корисних ранкових звичок не обмежений, і ви можете додати до нього інші. І не ставте собі за мету почати виконувати всі пункти просто завтра.

Зазвичай звички вводяться поступово, по 3-4 пункти. Коли ці дії увійдуть у звичку, можна додати ще 3-4 нових.

Список корисних звичок на кожен день

Ми намагаємося змінити своє життя настільки, щоб максимально позбутися буденності та стресу й насолоджуватися кожним прожитим днем.

Ось вісім корисних звичок для набуття гармонії із собою:

1. Налаштування на позитив.

Від нашого емоційного фону залежить і ритм життя, його продуктивність. Навіть погана погода може вплинути на бажання що-небудь робити, не кажучи вже про цейтнот на роботі.

Будь-яка дрібниця може стати тригером роздратування і негативного сприйняття реальності. Накопичуються негативні емоції, а це нікому не треба. Щоб уникнути цього, тренуйтеся програмувати себе на позитив із самого ранку. Знаходьте плюси в усьому, що вас оточує і в самому житті.

Ще сфокусуватися на позитивних моментах, допоможуть наші поради:

  • Фіксуємо позитив. Можна поділитися якоюсь маленькою радістю на своїй сторінці в соцмережах, а можна почати вести щоденник подяки і записувати туди все хороше, що сталося у вас за день.
  • Придумуємо позитивні мантри та афірмації. Можна взяти для себе висловлювання великих про щастя, гарний настрій і життєві цілі. Щодня ці афірмації потрібно повторювати.
  • Оточуємо себе позитивними людьми. Живе спілкування – це завжди заряд емоцій. Потрібно, щоб вони були тільки позитивними, веселощі та гарний настрій заразливі.
  • Позбавляємося негативних думок. Якщо не гнати з голови всі негативні думки та уявлення, є ймовірність заробити невроз на цьому ґрунті.
  • Ведемо активний спосіб життя. Давно доведено, що навіть за невеликих фізичних навантажень виробляється ендорфін – гормон щастя.

2. Порядок у домі.

Зазвичай великий безлад в оселі походить від того, що ми відкладаємо або уникаємо дрібних справ по дому, а вони, на жаль, можуть лише накопичуватися. Одна немита тарілка перетвориться на гору брудного посуду, а неприбрані речі швидко покриваються пилом. Бардак у домі гарантує бардак у думках.

Якщо розібратися, то домашні клопоти не займають багато часу, зате отриманий порядок у квартирі дарує комфорт і відчуття контролю.

3. Вчити іноземні слова: по 10-15 на день.

Нині існує безліч можливостей і засобів для вивчення іноземної мови, вивчати її можна в будь-якому місці. Не так уже й важко вивчити 10-15 слів, поки ви стоїте в заторі або маєте зайвий вільний час. Таким чином, за місяць можна вивчити до 450 іноземних слів.

4. Цілі мають бути реальними.

Мріяти і при цьому нічого не робити – нерозумно. Щоб відчути зміни та хоча б невеликий успіх і прогрес, потрібно ставити невеликі реальні цілі та досягати їх. Почуття тріумфу від маленької перемоги дуже надихає і пригнічує страх перед більш серйозними і довгостроковими завданнями.

5. Читати мотивуючу літературу: по 10-20 сторінок на день.

Читання розвиває наш мозок, а якщо робити це вголос, то відразу дві півкулі мозку починають активно працювати. Якщо вам потрібна додаткова мотивація, то відбирайте літературу саме за цим критерієм.

6. Трохи спонтанності не завадить.

Безумовно, зручно жити за щоденним графіком: ходити на роботу і назад одним маршрутом, щоразу обідати чи вечеряти в одному й тому самому закладі тощо. Але не виключено, що скоро життя просто стане рутиною.

Нехай іноді у вас будуть спонтанні рішення. Купіть що-небудь незаплановане, сходіть у новий ресторан, здійсніть маленьку поїздку, замість того, щоб у вихідні звично перебувати вдома. Потрібно трохи вийти із зони комфорту і просто озирнутися навколо. Будь-які позитивні емоції змінюють наші погляди на життя і роблять щасливішими.

7. Працювати в потоці.

Виберіть такий режим роботи, щоб максимально сконцентруватися на завданні і не відволікатися на сторонні речі, такі як розмови або соцмережі. Це підвищить продуктивність і дасть змогу досягти більшого з меншими енергетичними витратами.

8. Не скаржитися.

Навіть коли настають непрості часи, хороші моменти нікуди не зникають: приємні дрібниці або спогади зроблять ваш день, якщо поставитися до них належним чином.

Не зациклюйтеся на негативі, навіть якщо постійно хочеться скаржитися то на погане життя, то на проблеми на роботі, у стосунках тощо. Запам’ятайте: що більше ви підживлюєте свої негативні емоції, то більше ви стаєте жертвою обставин.

Радість завжди притягує хороших людей у ваше коло, а вони, своєю чергою, дарують вам позитивні емоції.

9. Гуляти не менше півгодини на день.

Піша прогулянка розслабляє і звільняє голову. Слухайте звуки навколишньої природи, прислухайтеся до себе.

10. Ніяких порівнянь.

Дуже шкідливо для здоров’я порівнювати себе з кимось успішнішим або заздрити таким людям. Успіху знайомих і друзів можна тільки радіти й усвідомлювати, що він прийшов до них не тільки за прихильністю долі й обставин.

Визначте, у чому полягає успіх особисто для вас. Зіставлення з іншими приносить біль і розчарування? Запам’ятайте, що порівнювати можна тільки з собою минулим: яким ви були і яким стали. Займіться аналізом своїх бажань і можливостей. Працюйте над собою, адже кожен буде щасливий пропорційно вкладеним зусиллям.

11. Відпочивати протягом дня.

Виділяти час для відпочинку необхідно, щоб не знизити свою ефективність. Нехай це будуть невеликі інтервали. Такий підхід позбавить сонливого стану, що виникає через рутину.

12. Приділяти час близьким людям.

Виділіть час на розмову з рідними людьми, хоча б 5 хвилин. Поцікавтеся про їхнє здоров’я, новини. Важливо не забути про рідних у гонитві за успіхом. Розмова допомагає бути ближче і відчувати підтримку.

5 корисних звичок для здоров’я

Найдорожче, що є у людини, – здоров’я. Дуже багато хто недооцінює його важливість доти, доки не зіткнеться із серйозними проблемами. А корисні звички допомагають уникнути багатьох захворювань, рідше відчувати нездужання і поліпшити самопочуття загалом.

  1. Здорове харчування – корисна звичка. Особливу увагу на самому початку потрібно приділити щоденному раціону. Виключіть продукти з високим вмістом калорій і штучними добавками. Вживайте більше фруктів і овочів, пийте трав’яні чаї. Таке харчування забезпечить організм цінними елементами. Одна з важливих умов – пити достатньо рідини. Дієтологи рекомендують 1,5 літра чистої води на добу, не рахуючи інших рідин.
  2. Хто рано встає…, той встигне набагато більше. Це особливо актуально для тих, хто займається бізнесом. Поки інші тільки прокидаються, вони вже щосили занурені в роботу. Фізичні вправи дуже добре виконувати вранці, це корисно для здоров’я.
  3. Вести здоровий спосіб життя. Добре б ходити в тренажерний зал 2-3 рази на тиждень або займатися бігом. М’язи зможуть довго залишатися в тонусі, і загальне старіння організму настане трохи пізніше. Не виключено, що перші рази доведеться себе змушувати, але одного разу ви вже не будете себе уявляти без спорту. Можна навіть займатися всією сім’єю, зробивши його сімейною звичкою. Для дітей можна підібрати спортивні секції. Це привчить їх любити фізичну активність з раннього віку.
  4. Не їсти перед сном. Через щільну вечерю не виходить швидко заснути, а їжа погано засвоюється саме вночі, тому вранці в шлунку можна відчувати важкість. Дієтологи радять приймати їжу за 3-4 години до відходу до сну.
  5. Навчитися розслаблятися. Зараз це мало хто вміє робити. Але щоб не сталося перенапруження, перерви в роботі необхідні, так само як і зміна діяльності. Можливо, саме вам підійде медитація. Жінкам добре влаштовувати “дні краси” з походом до салону або ж самостійними процедурами вдома. Ідеальним буде сеанс розслаблювального масажу.

Корисні звички для щастя

Поради тим, хто хоче стати щасливішим:

  1. Спілкуйтеся з позитивними людьми.
  2. Записуйте в щоденник щодня три хороші події, які сталися з вами за день.
  3. Смійтеся. Навіть через силу. Гормони радості все одно виділяються і будуть зовсім не зайвими.
  4. Проводьте більше часу на сонці. Якщо на вулиці похмуро, то нехай це буде світле і добре освітлене приміщення.
  5. Гуляйте або робіть фізичні вправи мінімум 20 хвилин щодня.
  6. Погуляйте із собакою або просто погладьте тварину.
  7. Обіймайте хоча б одну людину щодня.
  8. Зателефонуйте близькій людині або старому другу.
  9. 30 хвилин на день приділіть улюбленій справі, від якої ви отримуєте задоволення і яка може вас розслабити.
  10. Зробіть маленьку приємну покупку. Нехай це буде що-небудь несуттєве, наприклад, новий сорт кави або чаю.

Корисні звички для схуднення

Якщо хочете схуднути:

  1. Харчуйтеся дрібно: 5-6 разів на день невеликими порціями.
  2. Для активізації обмінних процесів вживайте сніданок у перші 30 хвилин після пробудження.
  3. Відразу після пробудження відведіть 10 хвилин на зарядку.
  4. Виконуйте легкі вправи, але щодня. Поступово збільшуйте на 5 хвилин час занять доти, доки не доберетеся до бажаної тривалості тренування.
  5. Прохолодне і провітрюване приміщення – найкраще місце для занять спортом.
  6. Ведіть щоденник тренувань. Інтенсивність навантаження поступово має збільшуватися.
  7. Пульс і самопочуття – стежте за ними під час тренувань.
  8. Нехай зарядка стане обов’язковим пунктом у щоденному розкладі.
  9. Виділіть годину для занять спортом п’ять разів на тиждень. Можна виконувати тренування у два підходи: вранці та ввечері.
  10. За 30 хвилин до кожного прийому їжі випивайте склянку води.
  11. Нехай здебільшого ваша їжа складається з пісного м’яса, круп і овочів.
  12. Останній прийом їжі – за три години до сну.
  13. Спробуйте новий вид активності: йогу, танці тощо.
  14. На парковці вибирайте найдальше місце.

Рекомендація: відмовтеся від ліфта – це найпростіший варіант фізичної активності. На роботу краще теж ходити пішки, якщо дозволяє відстань. Це буде корисно не тільки під час схуднення, а й для загального стану організму, приведення його в тонус.

Корисні звички в кар’єрі та бізнесі

1. Для більш продуктивної роботи:

  • Складайте плани на день і дотримуйтеся цього списку.
  • Щогодини робіть у роботі перерву. Встаньте, походіть офісом, випийте води.
  • Визначте час, коли ви найбільш продуктивні, і плануйте на цей момент найскладніші завдання.
  • На роботу приходьте за 15 хвилин до початку робочого дня.
  • Виділіть 45 хвилин, коли ви зможете побути строго наодинці з собою, і в цей час концентруйтеся на найважливіших завданнях. Якщо є можливість піти в іншу кімнату або вийти з офісу – зробіть це.
  • Не перевіряйте пошту 1 годину на день, відключивши повідомлення.
  • Знайдіть час для перевірки ваших акаунтів у соцмережах.

2. Якщо ви плануєте прискоритися в кар’єрному зростанні:

  • Завжди будьте активні на зустрічах, у яких ви берете участь. Одна з цілей – заговорити на кожній хоча б раз.
  • В офісі з’являйтеся регулярно і встановіть особистий контакт із колегами. Під час роботи з дому ви можете цінуватися нижче.
  • Можна репетирувати свої доповіді та виступи перед дзеркалом. Опрацюйте можливі труднощі.
  • Одягайтеся краще, ніж колеги, і стежте за тим, як виглядаєте.

3. Якщо ваше завдання почати власний бізнес:

  • Щодня присвятіть 15 хвилин створенню портфоліо своїх робіт.
  • Завжди майте при собі візитки.
  • Представляйтеся щодня новій людині. Визначте для себе список людей, важливих для вас, і поставте собі за мету щодня знайомитися з одним із них.
  • Щодня перед сном гортайте ваш бізнес-план.
  • Приділіть 15 хвилин саморозвитку щодня. Читайте профільну літературу, переглядайте та прослуховуйте лекції тощо.
  • Щодня по 15 хвилин здійснюйте дії, які рухають вашу справу (коментарі на професійних форумах, пост у блозі, важливий дзвінок тощо).

4. Якщо вам необхідно запам’ятати нову інформацію, ось ТОП-7 корисних звичок:

  • Читайте вголос.
  • Основні моменти запишіть на диктофон, щоб прослухати запис перед сном.
  • Важливу інформацію виділіть або підкресліть.
  • Під час навчання жуйте м’ятну гумку.
  • Під час роботи зі складним матеріалом, який необхідно запам’ятати, тримайте в руках лід або вщипніть себе. Від фізичних відчуттів виробляється адреналін, що допомагає запам’ятовувати складні формули або формулювання.
  • Щоб запам’ятати складний матеріал, придумайте пов’язаний із ним вірш або пісню.
  • Щоб проасоціювати визначення нових слів або значення, візуалізуйте їх.

8 корисних звичок для стосунків

  1. Обіймайтеся. Ми часто недооцінюємо цю просту, але одну з найкращих корисних звичок. Щодня обіймаючись із коханими, дітьми та батьками, ми покращуємо стосунки в родині.
  2. Не додумуйте за інших. Якщо є запитання – поставте їх. Швидка розмова куди краща за довгі й похмурі роздуми.
  3. Класна техніка “Глечик зі свічкою”. Майже всі ми легко дратуємося навіть через дрібниці, що нерідко призводить до сварок. Потрібно уявити, що всередині вас знаходиться глечик, а в ньому свічка. Вам потрібно не допустити, щоб вітер роздратування задув рівний вогник спокою.
  4. Поменше перебувайте в суспільстві токсичних людей. Якщо стосунки не приносять у ваше життя хорошого, не соромтеся припиняти їх.
  5. Тематичні спільноти та різні групи підтримки можуть бути корисними. З однодумцями важливо спілкуватися, навіть якщо ви вважаєте себе інтровертом.
  6. Спілкуючись, намагайтеся не скаржитися, не пліткувати і не критикувати інших. Для цього підійде техніка “Фіолетовий браслет”. Потрібно вдягнути на руку браслет, краще фіолетового кольору, і щоразу, коли захочеться перемити кістки комусь або понити, переодягніть його на іншу руку. Браслет потрібно протримати без перевдягань 21 день.
  7. Хоча б раз на тиждень телефонуйте батькам і старим друзям.
  8. Присвятіть час коханим. Навіть якщо це часом і складно, але потрібно хоча б раз на тиждень-два десь побути тільки удвох.

Прикінцеві рекомендації щодо розвитку корисних звичок

Шлях до самовдосконалення довгий і починається з маленьких кроків. Для початку можна виділити для себе 10 корисних звичок, які ви будете впроваджувати найближчим часом. Можливо, це будуть дрібниці, але поступово вони допоможуть змінитися на краще.

До всього нового потрібно спочатку звикнути. І процес зазвичай триває довго. Для того щоб зрозуміти, що потрібно конкретно вам, необхідно розібратися в собі й поставити собі питання про те, де взяти корисні звички, які змінять життя? Можна скласти список цілей, “підглянути”, які звички є у хороших друзів і знайомих, у відомих особистостей. Краще записати їх на папері й перечитувати щодня. Часу займає небагато, а результат вас приємно здивує.

Корисні звички – гарантія успішного та щасливого життя. Але щоб вони почали працювати, доведеться запастися силою волі та вчитися щодня виконувати одну й ту саму дію. Зміни не змусять на себе довго чекати.

А ось усі шкідливі звички погіршують здоров’я і часто пов’язані зі стресом. Якщо ми сильно переживаємо, то, скоріше, виберемо шкідливу звичку, а вона знову спровокує стрес для організму.

Є думка, що корисні звички не дуже ефективні, бо не впливають на людину та її життя швидко. Але треба розуміти, що вони складають основу правильного способу життя і здатні поліпшити емоційний фон, а також фізичні та психологічні індекси.

Головний ворог правильних звичок – лінь. Через неї ми сумніваємося, не діємо, відкладаємо на невизначений термін те, що можна змінити вже зараз, щоб насолоджуватися плодами нашої роботи над собою.

Оцініть статтю
Обери Успіх!