Про кого йдеться? Багато хто вважає інтровертів замкнутими, відлюдькуватими і навіть асоціальними особистостями, які перманентно перебувають у смутку. Можливо, з боку вони так і виглядають. Але хто такий інтроверт насправді, можна сказати, тільки розібравшись у цьому типі людей.
Як зрозуміти? Риси, які приписують інтровертам, часто їм зовсім не властиві. Річ у тім, що вони просто більш стримані в емоціях і проявляють їх своєрідно, але при цьому ніщо людське їм не чуже. Розповімо, хто такі інтроверти і поділимося порадами з тими, хто хоче їх краще зрозуміти.
- Характеристика інтровертів
- Відмінності інтровертів від екстравертів
- Контроль над усім / спонтанність у діях
- Заряд позитивної енергії від різних джерел
- Типи інтровертів
- Інтроверт сенсорний
- Інтроверт інтуїтивний
- Інтроверт етико-сенсорний
- Інтроверт етико-інтуїтивний
- Інтроверт сенсорно-логічний
- Інтроверт логіко-інтуїтивний
- Інтроверт емоційно-інтуїтивний
- Відповідні професії для інтроверта
- Способи ладнати з інтровертом
Характеристика інтровертів
Заведено вважати, що інтроверт – це людина, яка постійно перебуває в депресивному стані, невпевнена, сором’язлива та безініціативна. Але чи правда це? Так, такі риси дійсно можна зустріти в інтровертів, але не можна вважати їх визначальними та всіх підводити під один шаблон. Такі ж якості можуть бути і в екстраверта.
Як тоді визначити основні особливості інтровертних людей? Як знайти до них підхід, і чи можна самостійно розвинути або, навпаки, подолати інтроверсію?
Хто такий інтроверт? По суті, це скромна людина, яка живе в уповільненому темпі та часто занурюється в себе. Але не завжди зовнішні прояви можуть показати всю суть людини. Часом за таким спокоєм ховається буря пристрастей, мрій та ідей.
Люди такого складу живуть у своєму світі й іноді не помічають того, що відбувається навколо. Дуже часто під час розмови вони начебто відволікаються і просто перестають слухати, чим дуже ображають співрозмовника. Людина перебуває поруч, але думками вона дуже далеко.
Видати інтроверта може його відсутній погляд. Не варто ображатися, адже така поведінка ненавмисна. Інтроверти мають дуже барвисту уяву і всередині себе ведуть цікаві діалоги, які настільки цікаві, що цілком можна обходитися і без співрозмовників у реальному світі.
Якщо ви не можете однозначно визначити себе як інтроверта, тоді подумайте, чи є у вас його риси.
10 основних ознак інтроверта:
- У вас немає особливого бажання заводити нові знайомства. З боку навіть може здатися, що інтроверти уникають суспільства. Але насправді це не так, просто їм комфортно з тими, кого вони добре знають. Деяким людям буквально необхідні емоції від спілкування з новими людьми. А інтровертам це нецікаво. Саме тому в них небагато друзів. Щоб зійтися з людиною, їм потрібен досить тривалий час. Найближчими стають ті, хто провів поруч не один рік.
- Не любите публічні виступи. Ви вмієте гарно говорити і заманювати натовп, але при цьому вважаєте за краще помовчати. Таке можливо? Цілком. Можна блискуче зачитати доповідь, але ось обговорювати її, відповідати на запитання або якось коментувати ви не вважаєте за потрібне. Саме тому вам простіше працювати одному.
- Серед ваших друзів є екстраверти. Давно відомо, що протилежності обов’язково знаходять спільну мову. Так і тут, абсолютно різні люди можуть цілком гармонійно співіснувати. Але спілкуватися з екстравертами ви будете не дуже часто, самотність все одно для вас у пріоритеті.
- Уникаєте гучних заходів. Наприклад, піти на концерт для вас на кшталт тортур. Велика кількість народу навколо змушує нервувати і викликає бажання скоріше піти.
- Не любите співбесіди. Такий формат спілкування досить специфічний, потрібно за короткий час привернути до себе співрозмовника, а ви зовсім не налаштовані на це. Тому частіше віддаєте перевагу листуванню в електронному вигляді.
- Ви вмієте дружити. Друзі цінують вас за відкритість і розуміння. Ви не намагаєтеся шукати вигоду для себе, а просто насолоджуєтеся спілкуванням з ними.
- Не любите розмовляти телефоном. Близькі знають, що вам краще написати, а не дзвонити.
- Ви дуже чутлива натура, яку легко зачепити. Саме це змушує насторожено ставитися до оточуючих. Своєю чергою, ви теж боїтеся когось образити, тому намагаєтеся не кидатися колючими фразами. Не любите невихованих людей і буквально не переносите, коли в когось поганий настрій.
- Будуєте плани на життя. Наприклад, екстраверти можуть запросто взяти і поїхати кудись, ви ж ніколи не зробите такого необачного вчинку. У вас є розписаний план на кожен день, а всі поїздки заздалегідь сплановані.
- Ви здатні тримати увагу не більше, ніж на трьох предметах одночасно, і любите вивчати питання глибинно. При цьому чіткий план дій є завжди.
Відмінності інтровертів від екстравертів
Контроль над усім / спонтанність у діях
Німецько-британський учений Ганс Юрген Айзенк визначив, що екстраверт – радісна, оптимістична людина, яка намагається якомога більше спілкуватися. Вона емоційна і яскраво реагує на те, що відбувається навколо. Часом дехто може бути навіть агресивним. Екстраверт може не стежити за своїми вчинками, тому довго не зосереджується на якійсь одній справі.
Інтроверт – повна йому протилежність. Айзенк описав його як людину скромну і тиху, яка часто аналізує свої вчинки. У компаніях намагається не виділятися, показує свої справжні почуття тільки найближчим. Перш ніж прийняти якесь рішення, обов’язково все обміркує. Для нього важливо все заздалегідь розпланувати. Спонтанні та емоційні вчинки точно не для інтроверта. Почуття та емоції завжди під контролем, тому його практично неможливо вивести з себе.
Заряд позитивної енергії від різних джерел
Інтроверти люблять побути наодинці з собою, тому їх вважають нетовариськими та невеселими людьми, на відміну від екстравертів. Другі насправді набагато позитивніші за перших. Університет Міннесоти провів дослідження на цю тему. Вони з’ясували, що як екстраверти, так і інтроверти шукають позитивні емоції, але отримують їх абсолютно різними шляхами.
Типи інтровертів
Далеко не всі інтроверти однакові. Існують навіть окремі види інтроверсії:
Інтроверт сенсорний
Коли така людина ставить запитання, то воліє чути чітку і зрозумілу відповідь. Вона не замислюється, що буде завтра, і намагається стерти з пам’яті всі неприємні моменти минулого. Живе тільки сьогоднішнім днем.
Такі люди чітко дотримуються всіх інструкцій і вказівок. Якщо цей тип береться за будь-яку справу, то обов’язково доведе її до кінця.
Великий педант: вважає, що для кожної речі має бути своє місце. Якщо він бачить, що щось лежить не там, одразу починає турбуватися.
Цікава особливість сенсорних інтровертів у тому, що вони можуть звернути увагу на навіть найнезначніші деталі, а от уявити повну картинку їм дуже непросто.
Інтроверт інтуїтивний
Такий інтроверт готовий впоратися з будь-якою справою і легко може перемикатися з одного на інше. Він не боятиметься пробувати щось нове доти, доки не знайде те, що припаде йому справді до душі.
Інтуїтивний інтроверт не зосереджується на дрібницях. Він вважає за краще думати про завтрашній день і зовсім не звертає увагу на те, що відбувається з ним сьогодні.
Інтроверт етико-сенсорний
Ці люди великі поціновувачі краси. Вони стежать за модою, завжди акуратні та доглянуті. Тісно пов’язані з природою.
Легко знаходять спільну мову з будь-якою людиною і, головне, вміють слухати. З ними приємно спілкуватися, але водночас вони не особливо розкриваються і зовсім не хочуть займати лідируючі позиції.
Інтроверт етико-інтуїтивний
Емоції у таких людей завжди на першому місці. Вони йдуть слідом за своїми почуттями, навіть якщо розум підказує, що цього робити не варто. Захопливі натури, яким цікаво дізнаватися все нове.
З такими інтровертами приємно спілкуватися: легкі, з гарним почуттям гумору. Основна особливість у тому, що в компанії в них може різко змінитися настрій і виникне гостре бажання побути наодинці із собою.
Інтроверт сенсорно-логічний
З визначення вже зрозуміло, що в таких людей дуже розвинене логічне мислення. Вони все випробовують на практиці. Намагаються бути в центрі уваги та посісти лідируючі позиції, тому досить часто отримують високі посади. Вони прагнуть до цього, тому цінують надану довіру.
Сенсорно-логічні інтроверти люблять у всьому порядок: усе обов’язково має бути на своєму місці, житло чистим і затишним.
З повагою спілкуються з оточуючими, але при цьому поводяться насторожено і намагаються не підпускати близько мало знайомих людей.
Інтроверт логіко-інтуїтивний
Усе перевіряє на практиці. Він обов’язково обмірковує все, що з ним сталося, намагається зрозуміти помилки, щоб не допустити їх у майбутньому. У його голові завжди дуже багато цікавих ідей, які він здатен довести до ідеалу, але втілити їх у життя не зможе. Намагається об’єктивно оцінювати ситуацію.
Такі інтроверти ніколи не відмовлять у допомозі іншим. Вони звикли беззастережно довіряти сказаному.
Інтроверт емоційно-інтуїтивний
Вразлива людина, яка приймає близько до серця проблеми інших. Емоційний інтроверт буде переживати доти, доки скривджена ним людина не пробачить її. Якщо в будь-якій ситуації він вчинив неправильно, то ця думка ще довго сидітиме в нього в голові.
Такі люди воліють жити в мирі та злагоді з усіма, особливо зі своїми близькими. Часто занурюються в себе і зосереджуються на власних думках.
Відповідні професії для інтроверта
Інтроверт – це людина, яка не зможе працювати стандартний восьмигодинний день і перебувати серед колег, які постійно базікають, буркотливих клієнтів і всюдисущих начальників. Зустрічі, наради та переговори стануть справжніми тортурами. Тому йому варто шукати роботу там, де всі контакти зведені до мінімуму.
Нині на ринку праці представлено багато видів діяльності для людей інтровертного типу. Розглянемо детальніше п’ять основних.
- Фрілансер. Інтроверт-фрілансер нікому не підпорядковується. Він запросто може працювати навіть із дому. Подібний вид зайнятості просто ідеальний для таких людей, оскільки їм не доведеться стикатися з колегами або обідати з ними в одному приміщенні. Є нюанс – щоб знайти для себе замовлення, інтроверту знадобиться грамотно себе презентувати, а отже, налагодити контакт із замовником. Тільки після того, як база контактів буде сформована, вже можна спокійно працювати собі на втіху.
- Менеджер у соціальних мережах. Може здатися, що робота, пов’язана зі словом “соціальний”, точно не підійде для інтровертів. Але ми вже говорили, що їм набагато простіше налагодити контакт через електронні повідомлення, ніж поговорити наживо. Соціальні мережі – чудова можливість бути зрозумілим безліччю людей, при цьому особисто з ними не стикаючись.
- Розробник програмного забезпечення. Зараз така професія дуже затребувана на ринку праці, і вона буквально створена для тих людей, які не люблять працювати в галасливих колективах. Часто виконавця просто забезпечують завданнями, і при цьому дозволяють робити все що завгодно для того, щоб отримати необхідний результат.
- Письменник. Для цієї професії потрібен лише інтроверт, його фантазія та комп’ютер. Це прекрасний варіант для людей, які впевнено почуваються, висловлюючи думки через надрукований текст.
- Бухгалтер. Цифри для інтроверта набагато важливіші, ніж спілкування з людьми. Тому все, що пов’язано з бухгалтерською справою, йому припаде до душі. У цієї професії є ще один великий плюс – зазвичай усе, що стосується цифр, має бути точно вивірено, і тому для дискусій тут просто немає місця.
У тих професіях, де вони не бачать можливості особистісного зростання, вони й не зможуть відбутися. Наприклад, точно не підійде те, що пов’язано з роботою з клієнтами, заходами або журналістикою.
Способи ладнати з інтровертом
Налагодити спілкування з інтровертом доволі непросто. Особливо важко доводиться тим, хто живе з ними в одному будинку. До них потрібно ставитися дуже дбайливо:
- Говоріть тільки про конкретні речі, по суті справи. Усе, що не має важливого значення, краще упустити, інакше це просто дратуватиме.
- Давайте їм побути на самоті. Інтроверти не можуть постійно з кимось спілкуватися.
- Уникайте конфліктів. Інтроверти не люблять сварок, і тому з ними набагато простіше спокійно прояснити ситуацію. Якщо на таку людину нападати, то в підсумку стосунки з нею зійдуть нанівець.
- Підбирайте слова. Інтроверта можна запросто образити в розмові і зачепити його глибоко вразливу натуру. Він надовго запам’ятає образу і поступово почне віддалятися від вас, а згодом припинить спілкування.
Дуже часто як партнера інтроверти вибирають повну протилежність собі. Їм зручніше захоплюватися своєю половинкою і отримувати від неї позитивну енергію. Але якщо партнер намагається справити враження на інших, то інтроверти дуже ревнують. Вони дбайливо ставляться до близьких людей і цінують спілкування з ними. Якщо вам вдасться стати по-справжньому важливою людиною в житті інтроверта, то можете бути впевненими, що він ніколи вас не кине і не зрадить.
Інтроверти мають гарне почуття гумору, але демонструють його тільки серед рідних і близьких. При цьому на свою адресу або щодо коханих ніколи не допустять насмішок. Вони піклуються про своє найближче оточення і роблять усе для своєї другої половинки. Найголовніше, щоб супутник по життю це розумів і справді цінував.