Завдання соціальної психології формуються з її сфери дії – вивчення закономірностей і явищ серед людей, об’єднаних у будь-які групи. Також у сферу інтересів цієї галузі психології потрапляє і залежність якостей особистості від навколишнього соціуму.
Соціальна психологія має кілька напрямів, які різними способами вирішують ті чи інші проблеми. У нашій статті ми розповімо про те, які завдання стоять перед соціальною психологією і чи є зв’язок між цією галуззю пізнання та астрологічним досвідом.
Функції та завдання соціальної психології
Розгляд підходів, які використовують вчені нашої країни і за кордоном, дає змогу виділити такі завдання соціальної психології:
- вивчення соціально-економічних явищ, процесів, встановлення їхньої сутності, змісту, варіантів прояву, закономірностей;
- продовження поглиблених досліджень соціально-психологічних явищ на стику з іншими науками;
- встановлення контактів із науковцями, які представляють інші сфери пізнання, для роз’яснення позицій під час досліджень;
- перегляд актуальних соціально-психологічних проблем на тлі зміни соціальних умов;
- дослідження нових етнічних, класових явищ, а також подій у сфері економіки, політики;
- відстеження змін у масовій свідомості, настроях, громадській думці;
- детальна оцінка того, наскільки зі змінами в суспільстві підвищується роль напряму, що нас цікавить, у науці;
- грамотне поєднання теорії та практики;
- встановлення взаємозв’язку вітчизняної соціальної психології з аналогічними напрямами, що практикуються за кордоном.
Ще один важливий напрям роботи полягає у вивченні злочинної, асоціальної поведінки, масових протестів, терористичних дій та ін. Спектр завдань і проблем, що розглядаються соціальною психологією, залежить від актуального стану суспільства, і сенс діяльності вчених полягає в тому, щоб впливати на наявні проблеми.
Спираючись на зазначені вище завдання, можна назвати такі функції соціальної психології:
- Теоретико-методологічна, тобто встановлення використовуваних принципів, методів, шляхів пізнання. Сюди ж належить виявлення сутності досліджуваних явищ, особливостей їхнього формування, розвитку, прояву в сучасному суспільстві, а також створення концепцій, інструментарію, прикладних підходів до вивчення феноменів, які присутні на цей момент.
- Світоглядна – являє собою поєднання сучасних наукових уявлень про психологічну природу людини. В основі цієї функції лежить дослідження проблеми правильного формування уявлень про систему людина – група – спільнота – суспільство.
- Регулятивна, а саме вплив соціально-психологічних чинників на розвиток відносин у суспільстві, способи управління ними, що дають змогу розв’язувати завдання соціальної психології.
- Прогностична дає можливість оцінювати динаміку, перспективи розвитку суспільної свідомості та духовного життя на підставі специфіки функціонування соціально-психологічних явищ.
- Аксіологічна передбачає визначення наявних, уявних соціально-психологічних цінностей для діяльності окремої людини і суспільства в цілому.
Принципи соціальної психології
- Принцип соціальної та психологічної комплексності.
Потрібно розуміти, що йдеться про розділ, який знаходиться на стику соціології та психології. Іншими словами, предметом і завданнями цього напряму соціальної психології є розгляд, вивчення та розкриття психологічних проблем, пов’язаних із соціальними. Саме прикордонне положення соціальної психології зумовлює специфіку соціальних фактів, закономірностей, механізмів, що формують соціально-психологічну реальність.
- Принцип соціально-психологічної причинності.
Вважається, що соціально-психологічні явища мають відбивний характер, іншими словами, йдеться про ідеальний образ навколишньої соціальної дійсності, що виникає у свідомості людей. Причина соціально-психологічних явищ завжди криється в об’єктивних обставинах, що виникають упродовж життя конкретних груп і окремих людей.
Крім того, на людину, яка перебуває в групі, впливають психологічні особливості, погляди, настрої, бажання, поведінка її оточення. Спільна життєдіяльність людей, спілкування, вираження емоцій, думок, намірів неможливі без паралельного обміну продуктами психології. У такий спосіб формуються спільноти людей, відбувається їхня інтеграція, об’єднання в групу та відокремлення від решти груп.
Найзрозумілішими проявами взаємного впливу людей один на одного є інформування, навчання, пояснення, переконання, спонукання або запрошення до дії. Людина постійно перебуває під малопродуманим психологічним впливом з боку ЗМІ, засобів пропаганди тощо. Соціально-психологічне відображення під дією довкілля набуває подвійної соціальної причинності, оскільки водночас набуває ролі суб’єкта відображення соціальної реальності та об’єкта, що перебуває під впливом активних елементів.
- Принцип єдності соціально-психологічних явищ, середовища, активності.
Середовище, активність людей, тобто їхнє спілкування і спільна діяльність впливають на соціально-психологічні явища, присутні в різних групах. Збільшення чисельності групи завжди призводить до скорочення ролі спілкування і спільної діяльності. На тлі цього зросте рівень впливу середовища, об’єктивних умов життєдіяльності.
- Принцип соціально-психологічної системності.
Якщо порівнювати індивідуально-психологічну та соціально-психологічну реальність, то друга розташовується на вищому системному рівні, має складніші причини для формування, закономірності, механізми. Психологія окремих людей, включених у зв’язки один з одним, вважається складовою цієї системи.
Під час розв’язання завдань соціальної психології важливо розуміти, що нарівні з усіма іншими наявними системами соціально-психологічна реальність не може вважатися просто сумою властивостей її елементів. Ідеться про цілісну сукупність зі специфічними системними характеристиками, що виникають унаслідок діяльності елементів. Їхня взаємодія один з одним і з середовищем справляє зворотний вплив на учасників системи, завдяки чому вони підкоряються законам цілісного функціонування.
- Принцип соціально-психологічного розвитку.
Особистість розвивається в соціально-психологічному середовищі, яке безперервно змінюється, що пов’язано з постійною зміною суспільства. Саме процеси в останньому найсильніше відбиваються на змінах, що відбуваються в людині.
Завдання соціальної психології недосяжні без достовірності знання, отриманого в процесі проведених досліджень.
Концепції різних напрямів соціальної психології
- Психоаналітичний напрям.При створенні цього напряму сучасні вчені спиралися на концепцію і соціально-психологічні погляди Зигмунда Фрейда. Одну з теорій висунув Вілфред Рупрехт Байон – англійський психоаналітик, який вважав, що соціальна група являє собою макровід індивіда. Інакше кажучи, групи мають ті самі особливості та якості, що й окремі особистості, а міжособистісні потреби відповідають біологічним. Згідно з цією теорією, у кожній людині закладена потреба подобатися оточуючим і бути частиною групи. Функцію вищого регулювання отримує лідер такої групи.Неофрейдисти розв’язують одне із завдань соціальної психології, а саме пояснення стосунків між людьми через людські підсвідомість та емоції.
- Необіхевіористський напрям.В основі методу лежить спостереження, при цьому виключаються специфічні особливості поведінки людей, теоретичні матеріали, сфера цінностей, мотивації. Згідно з цим підходом, поведінка людини безпосередньо пов’язана з навченням, а організм підлаштовується до наявних умов. При цьому вчені не згодні, що середовище може перетворюватися в результаті діяльності людини. Ключова теза цього напряму свідчить: генезис індивіда визначається випадковими підкріпленнями його реакцій.Найзнаменитішим представником цієї школи вважається Беррес Фредерік Скіннер – американський психолог і письменник. У своїх роботах він говорив про те, що принцип дій людини в соціумі залежить від наслідків її поведінки, тобто є так зване оперантне зумовлення.
Серед теорій необіхевіористського напряму найкраще відома теорія агресії 1930 року. В її основі лежить гіпотеза “агресії-фрустрації”, тобто поведінка кожної людини базується на агресивному стані.
- Когнітивістський напрям.Назва походить від слова “cognition”, тобто пізнання. Основою соціально-обумовленої поведінки в даному випадку вважаються особливості пізнавальних процесів людей. Виходить, що поведінка базується на поняттях людини, соціальних установках, поглядах, очікуваннях. Ставлення людини до об’єкта залежить від його категоріального значення, що найчіткіше відбивається в ключовій тезі цього напряму: свідомість визначає поведінку.
- Інтеракціоністський напрям.В основі цього підходу лежить проблема взаємодії всередині соціальної групи, тобто здійснення інтеракцій з урахуванням соціальних ролей учасників спільноти. Термін “соціальна роль” з’явився в 1930-ті роки завдяки Джорджу Герберту Міду – американському соціологу і філософу.Серед представників цього напряму варто назвати американського соціолога Шібутані Тамотсу, Арнольда Маршала Роуза – соціолога і політолога зі США, а також Манфорда Куна – американського соціолога, який був лідером символічного інтеракціонізму. Основна увага в цьому підході приділяється таким соціально-психологічним проблемам: комунікація, референтні групи, спілкування, соціальна роль, соціальні норми, соціальний статус та ін. Створений Гербертом Мідом і його колегами поняттєвий апарат активно використовують для розв’язання завдань соціальної психології.
Інтеракціонізм визнає, що людська психіка має соціальну обумовленість, що є основою спілкування. Емпіричні дослідження представників цієї школи довели: в аналогічних соціальних ситуаціях люди реагують схожим чином. Але потрібно розуміти, що інтеракціоністи розглядають соціальну поведінку, не заглиблюючись у зміст процесу такої взаємодії.
Завдання соціальної психології та астрології, що перетинаються
Астрологія не може існувати окремо від психології. Річ у тім, що справжній астролог обов’язково має бути і психологом, навіть якщо в цій сфері не заведено використовувати таке звання.
Розуміння психології важливе для астролога так само, як і знання розташування зірок. Річ у тім, що йдеться про науку, яка розглядає взаємодію ритмів людини з ритмами всесвіту в минулому, сьогоденні, майбутньому.
Тут використовуються інтелектуальний та інтуїтивний підхід. Завдяки астрології, можна дізнатися про наявні можливості та самостійно вирішувати, як їх застосувати. Таке поєднання підходів дає змогу людині обирати, вона може сама спрямовувати свою активність, стати найефективнішою в певній сфері діяльності.
Астрологія тісно пов’язана з психологією, адже сприйняття реальності та дії залежать від особливостей конкретної особистості. Вибір, здійснюваний у кожну хвилину життя особистості, залежить від її внутрішнього світу. Тому основним об’єктом вивчення цієї науки є внутрішній світ людини. На нього накладаються подієві поля, що демонструють, яким чином особливості індивіда проявляються під час контактів із зовнішнім світом і як останній впливає на формування особистості.
Нерідко доводиться стикатися з думкою, що людині може допомогти тільки вона сама, оскільки ніхто інший не знає її краще. Саме тому багато хто відмовляється від консультацій психологів, не розуміючи, навіщо це потрібно. Причина тут проста – такі люди не уявляють, що входить до сфери обов’язків психолога, як він працює, які завдання соціальної психології. І далеко не кожна людина в емоційно важкі для себе етапи життя вважає, що їй потрібна допомога ззовні. Але оскільки без підтримки в такій ситуації обійтися важко, ми несвідомо звертаємося до оточуючих: до друзів, знайомих, близьких родичів, товаришів по службі, сусідів. У результаті отримуємо непрофесійну, а отже, неповноцінну допомогу.
Набагато раціональніше звернутися до астропсихолога, оскільки саме в цього фахівця є знання як у сфері психології, так і астрології.
Що більше у вас є інформації про самого себе, то простіше ваше життя, адже подібне знання дає певну владу над собою. Завдання астрології та соціальної психології однакові – вони полягають у тому, щоб спростити життя людини, відштовхуючись від особливостей її внутрішнього світу.
Астропсихолог, проводячи консультацію, намагається допомогти усвідомити конфлікт, проблему і в результаті прийняти конкретне рішення.
Щоправда, деякі люди не готові працювати над собою – вони хочуть за свої гроші отримати готову відповідь, вихід із ситуації. Але не варто перекладати відповідальність за своє життя і щастя на сторонню людину, яку б із галузей знання вона не представляла. Знайомство з власним внутрішнім світом через вивчення гороскопа потребує чималої праці.
Припустімо, у вас Юпітер у шостому домі вражений Місяцем, а отже, ви не зможете вибудувати нормальні стосунки з начальством, оскільки вам заважає власна метушливість.
Якщо ви цілком поглинені домашніми проблемами, не можете відірватися від телефону, контролюючи дитину або тікаючи з роботи у побутових справах, керівництво навряд чи буде від цього в захваті. Навіть якщо пощастить із начальником, який розуміє, однаково вам від нього буде потрапляти, оскільки такий розклад зумовлений вашою астрологічною ситуацією.
Описавши суть проблеми, астрологи пропонують, яким чином людина може пропрацювати свої планети. Таким чином вона скоригує свої дії на роботі, зрозуміє суть своїх вчинків і зможе змінити їх, отримавши контроль над своєю поведінкою. Іншими словами, астрологія дає можливість знайти корінь проблем, а основним завданням соціальної психології є виправлення ситуації.