Якщо жінка одна: чи можливе щастя на самоті

Психологія

Якщо жінка одна, мало хто вірить, що це може бути її добровільним вибором. Незважаючи на те, що ми живемо в XXI столітті, досі сильні стереотипи, ніби лише в парі можна знайти спокій і впевненість у завтрашньому дні. Але що якщо відчувати себе у стосунках на других ролях – не до вподоби самій жінці?

Сучасне суспільство стигматизує самотніх дам, нав’язуючи парадигму “щаслива тільки заміжня”. Ну а як відгукуються про прихильниць вільних стосунків? Цензура не пропустить. Але хіба жінка має почуватися неповноцінною, якщо вона одна?

8 причин, чому жінка хоче бути самотньою

Найчастіше люди, говорячи про самотність, вкладають у це слово негативний сенс. Проте в деякі часи людині потрібно побути на самоті. Іноді жінка сама не хоче вступати в постійні стосунки й отримує від цього вигоду:

Вона розуміє, яка вона людина і чого бажає від життя

У кінокартині “Наречена-втікачка” героїня у виконанні Джулії Робертс вибирала сукню на весілля. Вона зупинилася на вподобаній, а працівниця весільного салону намагалася переконати її під багатьма приводами взяти іншу.

Зрештою дівчина майже погоджується, вважаючи, що її власна думка менш цінна в цьому питанні. Слідом персонаж у виконанні Річарда Гіра звинувачує її у високій схильності до впливу інших людей, адже вона навіть не впевнена, що полюбляє їсти на сніданок: яйце пашот, яєчню або базіку.

З дитинства ми стикаємося з тим, що суспільство диктує нам свою думку під слушними приводами. Відокремлення від батьків у міру дорослішання полегшує ситуацію, однак окрім батька і матері є інші люди, які можуть так само впливати на вас. Іноді потрібно зупинитися і розібратися: ви не їсте м’ясо через особисті переконання чи через наслідування колишнього чоловіка?

Чи справді ви хочете вирушити відпочивати на Балі, чи вам краще буде в Одессі, хоч усі й їздять на острови, і це вважається модним? Часом навіть турботливий коханий поруч із жінкою заважає зрозуміти, чого вона хоче сама, а чого хочуть інші.

Жінка хоче відчувати, що вона сама несе повну відповідальність за своє життя

Під впливом різних чинників, включно з економічними та культурними, віддавна сформувався стереотип – чоловік у сім’ї є добувачем, оплачує всі квитанції, лагодить авто і вирішує, де ви проведете відпустку. Через це жінці починає здаватися, що вона не здатна самотужки побудувати побут і жити в комфорті. Особливо це стосується тих, хто до заміжжя не встиг пожити самостійно і кому до вступу в шлюб допомагали батьки.

Якщо жінка сама, і вона перебуває без опіки чоловіка або матері з батьком, їй, як не крути, доведеться брати відповідальність на себе. Це не так складно, як здається. Ви безумовно отримаєте задоволення від самостійності, коли самі винаймете житло, відганятимете машину в сервіс, оплачуватимете ремонтні роботи. Це дасть упевненість у своїх можливостях.

Вона нещодавно розлучилася з чоловіком і хоче побути на самоті

Переконання в тому, що жінка, тільки-но вийшовши зі стосунків, повинна, не гаючи часу, шукати іншого партнера – ще одна згубна хибна думка. Учені стверджують: потрібно щонайменше 11 тижнів, щоб відновитися після розставання. Якщо був шлюборозлучний процес, то термін збільшується до року, а іноді – до півтора року. Кожна людина індивідуальна і сама визначає, скільки їй потрібно часу.

Часом навіть після морального відновлення від розриву стосунків жінка вирішує жити собі на втіху, не знайомитися з чоловіками. Наприклад, вона роздумує, чи правильно зробила, що розлучилася з молодою людиною, а інколи пробує повернутися в ці стосунки. Або ж навпаки – назавжди забути колишнього і йти по життю без цієї людини. Стосунки завжди забирають енергію, змушують працювати над собою. Тому потрібне перезавантаження на самоті, щоб прийти до тями після нескінченних компромісів.

Їй хочеться свободи у виборі місця відпустки, друзів і дозвілля

Не завжди пари їздять відпочивати разом і зустрічаються на вікенді лише зі спільними знайомими – якщо партнери не дають право одне одному на особисті кордони і весь час порушують їх, то це руйнує союз. Однак час від часу доводиться робити вибір: піти на вечерю до рідні чоловіка чи на концерт свого улюбленого музиканта. Якщо не погоджуватися на поступки, то стосунки не будуть гармонійними. А коли є діти – тим паче.

Якщо ви не пов’язані сімейними узами, то можете сміливо будувати плани на своє життя, не боячись образити цим партнера. Наприклад, якщо ви звикли щотижня виїжджати з друзями на природу, і ці поїздки заряджають вас позитивом, навіщо від них відмовлятися? Якщо жінка хоче побути сама в подорожі, вільно їздити світом без партнера і не хоче нервувати через те, що цим засмутить молоду людину, найкращий варіант – призупинити стосунки.

Їй подобаються побачення і романтичні зустрічі, і вона не хоче відчувати через це докори сумління

Завдяки флірту ми відчуваємо себе привабливими, настрій підвищується, ми відволікаємося від повсякденності й не відчуваємо напруження, яке буває на початку стосунків, коли він і вона ще не знають, як зблизитися одне з одним. Побачення – не просто метод пошуку партнера, а й цікаве дозвілля з приємною людиною. Загалом навіть офіційний шлюб не виключає полігамності: ви можете фліртувати з кимось, крім чоловіка. Усе залежить від меж, які обумовлені перед заміжжям.

Однак отримувати задоволення від загравань із фітнес-тренером або сусідом, який, як і ви, вигулює собаку біля будинку, повною мірою можна і в статусі самотнього. Так ви не будете звинувачувати себе за те, що своєю поведінкою раните партнера.

Вона розуміє, які стосунки їй потрібні і чи потрібні вони взагалі

Для сучасного суспільства характерна втрата гетеронормативності, спрямованості на традиційну сім’ю, де є чоловік, жінка і діти. Дівчина, яка з ранніх років чула побажання вийти заміж і завести дитину, тепер роздумує: а чи потрібно їй це?

Може, жінку влаштує гостьовий формат шлюбу або дружба паралельно з вихованням спільної дитини. Або ж їй зовсім не потрібен постійний партнер, а хочеться зустрічатися з різними чоловіками, впускаючи кожного у свій побут ненадовго. Буває таке, що дівчина перестає відчувати на собі перманентний тиск соціуму і розуміє: з чоловіками в неї не виходило через те, що насправді її тягне до дівчат.

Вона не хоче квапити події, щоб не припуститися помилки

За статистикою розпадається понад 60 % шлюбів, при цьому приблизно 20 % – у перші роки після весілля. За цими цифрами – тисячі жалюгідних історій людей, які конфліктували і розлучалися, зокрема, й через те, що занадто поспішили з рішенням одружитися, і цінності у людей виявилися абсолютно різними. Дивлячись на невдале заміжжя подруг, починаєш відповідальніше ставитися до вступу в шлюб.

Сучасні дівчата з великою ймовірністю можуть здобути гідну освіту і хорошу роботу, щоб себе забезпечувати. Якщо жінка в 40 років одна, вона все одно може стати матір’ю завдяки розвитку репродуктивних технологій. Вони дають можливість народити дитину в більш пізньому віці, зберігши заздалегідь біоматеріал.

Представниці прекрасної статі тепер можуть довше залишатися незаміжніми і насолоджуватися свободою, не боячись, що не встигнуть зустріти свого судженого і побудувати сім’ю. На жаль, такий привілей поки що доступний лише мешканкам мегаполісів. У глибинці ж вступ у шлюб багато в чому продовжує залежати від житлових умов.

Їй подобається жити на самоті

Житло, в якому можна почуватися комфортно і безпечно, – найцінніша річ. Особливо це актуально для дівчат, які довгий час не могли з’їхати від рідних або ділили одну кімнату з братами і сестрами. Люди довгі роки працюють для того, щоб придбати власну простору житлоплощу в благополучному районі або знімати її.

У своєму житлі ви самі встановлюєте правила. Якщо жінка хоче бути сама у власній квартирі, то в неї повна свобода дій: вона може розкидати речі, а може й витирати пил по три рази на добу. Можна перетворити кухню на простір для кулінарних звершень, а можна і не готувати зовсім, хоч мама і твердила, що потрібно смажити котлети і варити суп.

Думка суспільства: якщо жінка одна, то щось із нею не так

Суспільство вимагає від жінки занадто багато. Воно наказує завжди бути “правильною” і нав’язує думку про те, що життя без постійного партнера прирівнюється до неповноцінності, що це принизливо.

Для соціуму та жінка “правильна”, яка постійно обслуговує свого чоловіка. Для чоловіка теж є стереотипні вимоги – наприклад, він повинен мати високу зарплату. Дотримуватися їх нелегко, проте зараз ідеться про дівчат.

Бути “правильною” в очах суспільства – значить бути ніжною, небайдужою, такою, що надихає, розважливою, молодою, романтичною, спокійною, доброзичливою, сексуальною, красивою і при цьому виховувати дітей, працювати та займатися побутом. Усі вважають, що жінка має бути турботливою партнеркою, віртуозною господинею, умілою майстринею. І, головне, бути заміжньою.

Ви можете знайти багато інструкцій і цілих книжок, у яких ідеться про те, як працювати над собою, щоб стати добропорядною жінкою. Користуються популярністю і тренінги, на яких коучі обіцяють дарувати дівчині всі ці якості в одну мить, щоб вона нарешті стала тією самою, і всі її полюбили.

Люди думають, що якщо жінка весь час одна, то вона перебуває в стані полювання за чоловіком. Що вона працює над собою тільки для того, щоб не бути самотньою. В Інтернеті повно текстів, у яких авторка звертається до “сумних, зневірених і неповноцінних дурепок”, розповідаючи про те, що з ними не так і чому в них немає коханого.

Соціум загалом і кожен із нас вносить свою лепту в те, щоб змусити дівчину відповідати вигаданим стандартам краси. Цей уявний образ відображає низькопробні соціальні установки.

Не тільки чоловіки з патріархальними переконаннями диктують дамам, як їм слід поводитися. Таких почасти зрозуміти можна, бо це насадження жінці ролі неживого об’єкта їм вигідне, і цим можна користуватися. Однак і самі жінки іноді приймають ці установки, щоб вислужитися перед суспільством, відповідаючи “ідеальному” образу, отримуючи невроз і ламаючи себе саму.

Жінки часто визначають свою цінність за тим, чи перебувають вони у шлюбі або стосунках, чи є в них діти. Якщо партнера немає, то вони нерідко вважають себе неправильними, нещасними і неуспішними.

Реальність буває різна: дівчина може бути незаміжня через свою психологічну неготовність або з тієї причини, що не зустріла ще партнера, з яким хотіла б створити сім’ю. Або ж вона зовсім недавно пережила важке розставання. Причин може бути безліч.

Часто жінки не хочуть визнавати і приймати це. Вони пересилюють себе, намагаючись бути ідеальними, і самі вірять в ефективність цих зусиль. Вони починають вірити в те, що якщо жінка одна, вона не зможе вижити або ж стане “мужиком у спідниці”. Коли жінка приміряє на себе цей фейковий образ, вона втрачає себе справжню.

Віра в ідеальний тип – це установка цілого суспільства на те, що жінка не особистість, а об’єкт із набором функцій і опцій.

Сумно, якщо дівчина намагається знайти партнера і скоріше вийти заміж лише для того, щоб відчути себе повноцінною.

Поради жінкам, які не хочуть провести все життя на самоті

Якщо жінка довго самотня, то вона починає запевняти себе в тому, що не дуже-то й хотілося зустріти хорошого чоловіка, раз не вийшло. Ця думка буває настільки переконливою, що вона починає вірити в неї і навіть вигадує ролі для себе, наприклад, сором’язливого інтроверта, який має бути один. Але несправжнього інтроверта легко розпізнати за банальною фразою: “Мені краще бути на самоті, бо…”. Далі – кілька варіантів. Наприклад, що немає вірних чоловіків або що всі люди дурні. Як кажуть психологи, це все відмовки, щоб приховати проблему, яку потрібно вирішувати.

Природно, кожна хоче знайти такого супутника життя, який буде сильно любити її та відповідатиме запитам. Якщо ж щось не влаштовує в іншій людині – ми прагнемо залишитися самі, щоб не миритися з цим. Заковика в тому, що потенційний партнер не буде залицятися до вас, якщо ви почнете спілкування з претензій, наприклад, до його розумових здібностей.

Коли відомому коучу і блогеру Стефану Лаборіссері поставили запитання про те, чому хороші дівчата часто самі, він відповів, що вони нерідко починають спілкуватися з протилежною статтю з докорами, незадоволеним обличчям, а потім дивуються, чому стосунки не складаються. Також він вказує на те, що часто дівчата ховають себе під масками діви, всезнайки або модної штучки; чоловіки, бачачи це, не можуть відмовитися від інтиму з ними, проте в серйозні стосунки вступати побоюються.

Маска залізної леді, яка нікого не потребує, або жертви, яка не заслуговує на любов, – це несправжні образи. З ними потрібно розпрощатися без жодного жалю і зрозуміти, що ви – звичайна жінка, яка прагне свого щастя в особистому житті.

Друга рекомендація від експертів – знайти місце у своєму житті для партнера. Буває, що сором’язливим жінкам важче почати стосунки і впустити чоловіка у своє життя. Якщо у вас немає місця для нього, то чому він має впускати вас до себе? Роботу над стосунками потрібно проводити зі змін в особистому просторі – не тільки у власному домі, а й у розумі.

Потрібно вміти відрізняти самодостатність від егоїстичності. Любов до самої себе – це далеко не нарцисизм, а постійне опрацювання своїх мінусів. Так будується цілісна доросла особистість, яка оцінює власні переваги та недоліки. У фіналі цього шляху вона стає цікавішою для суспільства. Але існує парадокс: люди, які по-справжньому цінують час, проведений наодинці з собою, рідко стикаються з самотністю.

Прийміть себе – ви чудова і самодостатня особистість, яка заслуговує на щастя. Воно необов’язково має відповідати уявленням соціуму. Це щастя в тому, чого ви самі хочете. Самотня і вільна – кардинально різні поняття, і вам варто пам’ятати про це. Ймовірно, багато дівчат далеко не самотні – вони вільні. Це залежить від того, як поглянути на ситуацію.

А що щодо дітей? Якщо жінка одна виховує дитину – чудово! Здавалося б, наявність дитини, яка постійно потребує уваги, обмежує свободу. Але це просто проблема тайм-менеджменту. Якщо жінка живе одна з дитиною, вона завжди може попросити допомогти бабусю, няню, подругу або батька дитини, щоб цей час витратити на поповнення своїх сил. Також є варіант не розриватися в спробах виховати дитину і влаштувати своє особисте щастя, а просто визначитися з пріоритетом.

Важливо те, як ви себе відчуваєте: покинутою нещасною мамою-одиначкою або ж сильною жінкою, яка одна може виростити дітей і при цьому не забути про себе. Не ставитися до себе байдуже – ключова теза, якщо жінка залишилася одна з дитиною. Навіть у разі непередбачуваної ситуації в літаку кисневу маску спершу мама вдягає на себе і лише потім на дитину.

3 підказки для самотньої жінки на випадок непередбачуваної ситуації

Самотність має багато очевидних плюсів, проте є суттєвий мінус – у критичній ситуації ви втрачаєте підтримку іншої людини. Утім, перебування у стосунках не гарантує цю підтримку: багато випадків, коли близька людина не поділяла радості й прикрощі, а то й зовсім зникала.

Подумайте про такі умови, щоб бути готовою до чого завгодно:

  1. Фінансова безпека. Це грошовий резерв, розмір якого має бути не меншим за два-три оклади – ці кошти в разі чого можна витратити на своє здоров’я або на першочергові потреби, якщо ви втратите роботу. Пам’ятайте, що це мають бути тільки ваші кошти. І зберігаються вони саме для непередбачуваних екстрених ситуацій, тож не потрібно давати їх у борг, витрачати на ремонт квартири батьків чи їздити на них у відпустку.
  2. Соціальний капітал. Якщо жінка сама, це не означає, що вона нікому не потрібна, бо її опорою стають близькі та друзі. У ці стосунки потрібно вкладати увагу і турботу, часто спілкуватися, зустрічатися, пам’ятати про спільні свята. Якщо у вас є коло надійних людей, то ви навряд чи залишитеся без міцного плеча в разі біди.
  3. Підписники в соціальних мережах. Якщо ви вправно робите фотографії або пишете цікаві пости, то ваші фоловери теж можуть стати вам опорою. Однією з функцій соціальних мереж є увага друзів і підписників. Нічого поганого в цьому немає: так можна набратися позитивних емоцій.

Висновок з усього сказаного простий, і водночас він дуже важливий: щастя – це жити вільно, дихати на повні груди. А чоловік потрібен у житті жінки для того, щоб ділитися щастям. Задумайтеся над цим.

Оцініть статтю
Обери Успіх!