Досягнення цілей: відповіді на головні запитання

Психологія

Досягни успіху, прийди до цілей, досягни результату, прагни до кращого… Ці “гасла” ми чуємо щодня. Вони закликають до перегонів за перемогу, але далеко не кожен усвідомлює істинний сенс цих дій.

Цілепокладання стало модним і поширеним явищем. Одні зовсім не розуміють, навіщо воно потрібне. Інші ставлять цілі й прагнуть їх досягти, щоб бути в тренді й не відрізнятися від оточення. Але яка важливість цього процесу і в чому його значення?

Розберімось в цьому. Також розглянемо головні питання, які хвилюють багатьох.

Життя на “автопілоті” не ваш вибір. Ви прагнете усвідомити те, що відбувається всередині та навколо, а також хочете отримати бажане. Адже щоб розвиватися, потрібно рухатися вперед.

Тільки одного руху недостатньо. Важливо розуміти як вектор розвитку, так і кінцеву точку шляху. Останнє і є мета.

Вибір зроблено – плисти за течією ви не хочете. При цьому мрієте про більше, але не знаєте, як привести думки до дій? Тоді рухаємося далі.

З чого почати шлях до досягнення цілей?

  1. Для початку зрозумійте, де перебуваєтеНі, мова не про географічне місце, хоча це теж непогано б знати.

    Визначте точку А – те положення, в якому зараз перебуваєте. Для цього поставте собі запитання: Хто я? Хто мене оточує? Що для мене світ, у якому я живу?

    Ці запитання, особливо якщо ставите їх уперше, повертають у реальність. Якщо копнете глибше і поставитеся серйозно до цього пункту, то вже на цьому кроці отримаєте кілька інсайтів.

    Наприклад, деякі усвідомлюють, що сприймають світ як загрозу і перешкоду. Або що оточення небезпечне і йому не можна довіряти. Такі осмислення дають не тільки підґрунтя для роздумів, а й спонукають діяти.

    Навряд чи ви захочете жити з упевненістю, що все навколо – зло, яке гальмує і не дає розвиватися. Усвідомивши, що сприймаєте світ через призму негативу, ви опрацюєте це обмеження і сформуєте позитивне переконання, яке відкриє нові можливості.

  2. Визначте, куди хочете прийтиШлях до мети – це маршрут. Точка А відома, тепер настав час виявити точку Б – той стан, у який ви хочете прийти. Для цього використовуйте візуалізацію.

    Уявіть життя мрії через 3 або 5 років, кому як подобається. Ретельно продумайте те, що хочете мати в майбутньому: бажану роботу, стосунки, оточення, дохід та інше. Буде чудово, якщо ви опишете все в деталях і подробицях. Або можете помріяти про свій ідеальний день, як ви себе відчуваєте і чим займаєтеся. Визначте, скільки часу працюєте і де, з ким зустрічаєтеся і як проводите час. Також не забудьте вказати, якими є ваші житло і машина, сім’я і друзі, ваше тіло і думки.

    Як перший, так і другий пункт краще прописати в блокноті. Цим ви сформуєте більш чіткий намір. Під час написання ви поринете в ті стани, які мрієте відчувати у своєму ідеальному житті. Важливо відчути ці емоції, а не просто придумати, який ви хочете будинок чи машину.

    Крім того, записавши візуалізацію в зошиті, ви зможете зазирнути туди через деякий час. Рекомендуємо повертатися до цих записів, щоб оцінити результат або переосмислити бажане.

Що важливіше: результат чи процес?

Часто ті, хто ставить цілі та реалізує їх, займаються досягаторством. Що це означає?

Достигатори домагаються результатів, що справді важливо. Тільки ці люди в гонитві за успіхом не отримують задоволення від процесу. Їм важливий підсумок: досягти бажаного незважаючи ні на що.

Часто в цих перегонах людина може “забивати” на сім’ю, друзів, здоров’я або стосунки. Вона вірить, що закрита мета зробить її щасливою. Тоді-то вона і приділить час сну та харчуванню, обдарує увагою рідних і близьких, зустрінеться нарешті з друзями. Тільки закрита мета завжди породжує нову, яку вона знову прагне досягти. Це замкнене коло, в якому досягатор біжить по життю від перемоги до перемоги, вибиваючись із сил.

У деяких ситуаціях ця позиція прийнятна. Вона виправдана, коли обставини склалися сприятливо, а часу обмаль, тож треба діяти швидко і наполегливо.

“Мені запропонували вигідну угоду щодо виходу бізнесу на міжнародний рівень. Наявного капіталу не вистачало, але вчасно з’явився інвестор, тому я дав добро.

Ми з командою тиждень жили в офісі й працювали практично цілодобово: не бачили сім’ї, мало спали та трималися на ногах тільки завдяки каві.

Такий поспіх обґрунтований. Запізнися ми хоч на день, угода дісталася б конкурентам. Так, ми забули про здоров’я і близьких, але таке трапляється не часто. Я вважаю, що ці дії виправдані результатом. Мета щодо виходу на світовий ринок досягнута.

Тепер беру відпустку: відісплюся, побуду з сім’єю і пройду курс детоксу.”

Михайло, 38 років.

Проте варто пам’ятати, що життя відбувається щодня і це всього лише шлях із точки А в точку Б. Сьогодні, в цю саму хвилину ми проживаємо той час, що нам відпущено. Відмотати назад не вийде, поставити на паузу теж. Тому потрібно вже зараз брати відповідальність за все, чим наповнені наші дні, і проживати їх усвідомлено.

Мета не мотивує. Що робити?

У русі до мети страшно зазнати невдачі, підвести оточення і самого себе, бути висміяним і незрозумілим. Вам періодично лінь, зрештою. Повірте, кожен другий відчуває весь спектр перерахованих емоцій і переживань.

Проте, ви повинні відчувати захват, хвилювання і трепет від усвідомлення, що мета закрита. Якщо цього НЕ відбувається, значить вона не ваша. У цьому разі зупиніться і прислухайтеся, чого хочете. Знайдіть те, чого бажаєте саме ви, а не те, що нав’язано суспільством, сім’єю та оточенням.

Також мета не мотивує, коли вона надто складна на цей час часу – ви не маєте потрібних ресурсів, знань тощо. Тоді розбийте її на дрібніші та доступні вже зараз. Коли ви спрощуєте складне, то бачите ті кроки, які потрібні для її досягнення.

Інша розмова, якщо ви поставили амбітну, але цілком досяжну мету, але завмираєте від страху і незнання, як до неї прийти. Для цього є низка рекомендацій.

  1. Визнайте свої почуттяСтрах, лінь і небажання змінювати звичний хід життя… Особливо сильно вони проявляються, якщо на досягнення мети потрібно багато часу і зусиль.

    Видихніть! Прийміть ці емоції: вони є, не варто від них тікати. А тепер мисліть логічно. Такий букет відчуттів видає людський мозок, коли не хоче виходити із зони комфорту. Піклується і бажає підстелити соломки, як маленькій дитині. Спасибі йому! Тільки для розвитку доведеться залишити звичні обставини і йти в новизну.

  2. Зробіть вибір на користь життя мріїМозок намагається нас убезпечити й ніби каже: “Сиди тихенько на місці, друже. Навіщо йти в невідомість і ризикувати, якщо тобі й тут непогано?! Раптом ще зазнаєш невдачі. Та ну її, цю мету!”.

    Але ми дорослі люди та розуміємо, що якщо нічого не робити, то нічого й не станеться. Тому обирайте не уповільнене існування, а сміливий рух у майбутнє. Тоді вам буде все під силу.

  3. Знайдіть джерела ресурсу та енергіїГоловна проблема “зливу” з досягнення мети – брак ресурсу. Часто її приймають за відсутність мотивації.

    Щоб бути в ресурсному стані, потрібно залатати дірки, в які витікає енергія, а також знайти джерела її поповнення. Куди ви зливаєте ресурс: плітки, спілкування з токсичними людьми, даремний перегляд ТБ і соцмереж, образи й осуд, самобичування.

    Якщо зливаємо енергію ми всі приблизно однаково, то джерела поповнення у кожного свої: спорт, йога, медитація, творчість, здорове спілкування з людьми без пліток і пересудів, прогулянка та інше. Вибір залежить від особистих уподобань і початкового стану. Головне, намацати своє і вчасно повертати собі ресурс.

  4. Робіть потроху щодняТут важлива сталість. Краще робити потроху щодня, ніж “упахатися” один раз на тиждень. Цим ви формуєте дисципліну і впроваджуєте корисні звички.
  5. Отримуйте задоволенняЦе остання, але найважливіша рекомендація. Якщо не отримувати задоволення від життя щодня, то навіщо взагалі це все?!

    Безумовно, є речі, які викликають негативні почуття. Прагніть до того, щоб їх було якомога менше. А до тих, які ніяк не видалити, варто змінити ставлення.

    Сприймайте життя як гру. Не халатно чи інфантильно, а з цікавістю та ентузіазмом.

    Грайте в неї як дитина: із захопленням і трепетним очікуванням, що буде далі. Потім зрозумієте, наскільки легше йти в невідомість і новизну. Така позиція дасть додаткові переваги, повірте. Тоді й життя заграє іншими барвами.

Оцініть статтю
Обери Успіх!