Благополуччя життя є конкретною і цілком вимірюваною величиною, яка складається з кількох чинників. Досягнення можливе, якщо не сидіти склавши руки і не чекати, поки щастя настане саме. Іноді бувають моменти, коли все йде як по накатаній, але й тут головне – не зупинятися.
Трапляється так, що ми дивимося на людину і думаємо: ось у неї точно все благополучно в житті. Але часом це тільки видимість, а почуття благополуччя насправді немає. Про те, що ж це за стан душі, з яких компонентів він складається і як його досягти, читайте в нашому матеріалі.
3 принципи благополуччя в житті людини
Коли людина може вважати себе благополучною? Взагалі, визначення благополуччя життя базується на кількох показниках. Насамперед значним аспектом є соціальний статус людини, її становище в соціумі та якість взаємодії із суспільством. Другий показник – це гармонія та рівень внутрішнього спокою особистості. Тобто наскільки добре людина існує в злагоді з собою, і якою мірою осмислений обраний нею життєвий шлях.
Варто дотримуватися таких принципів для набуття благополуччя:
- Встановлення спрямованих цілей, яких ви бажаєте досягти. Формування мрії про те, яким ви хочете себе бачити. Тут ідеться не тільки про роботу і способи мати дохід, а й про те, щоб ваша праця була корисною суспільству. У цьому випадку вибір може бути зроблений тільки самою людиною в процесі самоаналізу, самопізнання та оцінки своїх прагнень.
- Ви маєте бути готові до можливих невдач на вашому шляху. Але при цьому пам’ятати, що світ не без щербин; гладкості та ідеальності чекати від нього не варто. А тому, навчившись розумно підходити до таких ситуацій і правильно їх розв’язувати, ви зможете зберігати спокій і холоднокровність у найнепередбачуваніші моменти.
- Вірте у свою мрію, не дозволяйте нікому і нічому вплинути на ваші прагнення. Тільки ви самі визначаєте ті способи і методи, якими хочете виконати свої бажання. Діючи наперекір усьому і долаючи всілякі перешкоди, ви отримаєте більше нових можливостей.
Відмінність благополуччя від щастя
Благополуччя життя – це показник, яким ми характеризуємо його якість. На цю оцінку суттєво впливають зовнішні та внутрішні чинники. Наприклад, якщо протягом тривалого часу людина розмірено проживає своє життя, має стабільність у трудовій діяльності, фінансовій, у сфері особистих взаємовідносин, не переживає криз і втрат, вона найвищою мірою задоволена. У цьому випадку вона може називати себе благополучною.
А ось щастя, на противагу благополуччю, має ефект короткочасного прояву. По суті справи, це вибух радісних емоцій, сплеск позитивної енергії, ейфорія, якої досягає людина, коли здійснюються її заповітні мрії, бажання, досягаються намічені цілі.
Благополуччя більше сприяє збереженню емоцій на одному прийнятному рівні насолоди тим, що вже в нас є. А ось у стані щастя людина, як у відомому вислові, знаходить крила. Вона натхненна і здатна на надзвичайні вчинки.
Фактори благополуччя життя
Не останню роль у досягненні благополуччя має характер людини, зокрема, така її риса, як наполегливість. Що масштабніше ми мріємо, то більших зусиль мусимо докласти на здійснення своїх бажань. Своєю чергою, це означає збільшену витрату енергії та сил. Часто під таким внутрішнім натиском людина здається, опускає руки. Але це неправильно. Якщо ви справді хочете отримати той результат, про який марите, проявіть рішучість і натиск, не відступайте від задуманого.
Наполегливість – це, безумовно, гарна якість, але вона не може існувати без упевненості людини у своїх силах. Якщо ви самі активізуєте свій настрій на те, що вам під силу здолати конкретну перешкоду, значить, ви справді зможете її подолати. А песимістичний образ думок не дасть змоги знайти потрібний спосіб. Пам’ятайте, що будь-яка ваша помилка не повинна змушувати вас опускати руки. Помилки – це досвід, якого ви набуваєте. Чим він багатший, тим менше промахів ви зробите в майбутньому.
Безсумнівним атрибутом благополуччя є вміння грамотно розпоряджатися фінансами. У вас може бути постійний заробіток (що, безсумнівно, добре), але не бути надійного тилу. Уявіть, що завтра через будь-які обставини ви втратите свій дохід, втратите заробітну плату. А за спиною жодних накопичень. Щоб здобути фінансову незалежність, уже зараз потрібно почати відкладати частину своїх доходів. Так ваше становище залишатиметься стабільним і слугуватиме “подушкою безпеки” на випадок непередбачених обставин.
І останній фактор благополуччя – це ваше щире бажання зробити світ кращим. У вас благі наміри щодо оточуючих людей? Чистота помислів людини робить її благороднішою і багатшою в духовному сенсі.
Складові благополуччя
Можна виокремити низку особистісних і соціальних характеристик, що забезпечують благополуччя життя людей.
- Афективна. Передбачає відсутність стану тривоги і депресії та високий показник рівня задоволеності життям.
- Метапотребностна. Має на увазі забезпечення фундаментальних життєвих потреб через володіння особистими здібностями.
- Світоглядна. Це характеристика здатності людини ставити перед собою конкретні цілі й прагнути їх досягти.
- Інтрарефлексивна. Глобальне сприйняття внутрішнього світу й об’єктивне оцінювання всіх своїх переваг і недоліків, що визначають взаємодію із суспільством.
- Інтеррефлексивна. Гармонійне єднання з природою і зовнішнім світом.
Наука оцінює благополуччя як володіння всіма благами життя. Зокрема, виокремлюють такі критерії:
- Емоційне благополуччя свідчить про переважання спокійного і безтурботного стану над тривогою і занепокоєнням. Є воістину фундаментальним показником, оскільки забезпечує задоволеність у будь-якому життєвому аспекті.
- Душевне благополуччя частіше характеризує тих, хто шукає душевний спокій, як, наприклад, служителі церков. Або воно притаманне матерям, діти яких знайшли гарне стійке становище в житті. Душевного благополуччя досягають сім’ї, в яких панує взаєморозуміння та повага, і відсутні зовнішні негативні чинники.
- Матеріальне благополуччя в сучасному світі означає можливості людини купувати речі, необхідні для створення комфортних побутових умов, продукти високого класу, імпортні лікарські препарати, загалом усе, що істотно підвищує якість життя.
- Фінансове благополуччя, у гонитві за яким перебуває більшість людей. Показник вважається високим, коли витрати людини відповідають її доходам і не обмежують природні потреби. Не існує єдиного показника фінансового благополуччя, оскільки різним верствам населення притаманні різні критерії.
- Соціальне благополуччя сприяє підвищенню рівня самооцінки. Не завжди людина щаслива, маючи хороший достаток. Для особистісного розвитку, кар’єрного зростання важливе її сприйняття суспільством як рівної. У разі стабільного соціального становища людина здатна значно поліпшити якість свого життя. Психологи стверджують, що успіх людини в соціумі, крім усього іншого, може позитивно впливати на її самопочуття і стан здоров’я.
- Фізичне благополуччя означає повну дієздатність людини, можливість виконання найрізноманітніших функцій. На жаль, своєї значущості воно набуває тільки тоді, коли фізична активність людини знижується, з’являються проблеми зі здоров’ям, виникають труднощі у здійсненні звичайнісіньких дій. У цьому випадку людина відчуває свою неповноцінність і починає шкодувати про втрачені можливості.
Будь-хто з нас має право вирішити для себе, що потрібно саме йому для того, щоб вважати себе благополучним. І кожна людина може обирати, який використовувати підхід для набуття задоволеності своїм життям.
Способи залучити благополуччя в життя
Попри те, що кожен індивідуум рухається своєю дорогою до особистого благополуччя, для всіх людей існують узагальнені критерії, що ведуть до мети. Наприклад, матеріальне становище сім’ї та стан здоров’я її членів.
Гарний стан здоров’я зумовлює можливості людини мати достаток, необхідний для спокійного та впевненого життя. Існують принципи, завдяки яким можна покладатися на удачу у розв’язанні завдань з метою набуття благополуччя:
- Позитивні думки. Не шкодувати про минуле, не боятися майбутнього, жити в сьогоденні: таким має бути кредо кожного, хто націлений на позитивний результат. Обов’язково потрібно мати впевненість у своїх силах і можливостях, а всі сумніви та страхи гнати геть.
- Жодних скарг на труднощі. Формуючи свій нещасний образ і розповідаючи про складнощі, що виникають, у товаристві інших людей, людина сприяє тому, що труднощі самі приходять у її життя, і позбавляє себе всіляких перспектив.
- Пробачити і забути. Образа, яка душить людину роками, і злість, що пожирає душу зсередини, ніколи не сприятимуть благополуччю. Купаючись у негативних емоціях, людина не зуміє досягти внутрішньої гармонії та балансу. Потрібно позбуватися чорних думок, залишити минуле в минулому й не намагатися “повернути боржок” тим, хто колись вас образив.
- Полюбити себе. Можливо, трохи егоїстичний, але цілком виправдовуючий себе постулат. Людина, яка не прислухається до своїх потреб, яка приймає рішення, що не відповідають її переконанням, ніколи не зможе зробити своє життя кращим.
9 правил для благополуччя життя
У сучасному світі людині доступні найрізноманітніші блага цивілізації. Нині всі можливості перебувають у її руках, але, щоб застосувати їх, потрібно не тільки вміти заробляти гроші, а ще й правильно їх витрачати.
Для досягнення і примноження свого благополуччя без ризику відчути страх перед бідністю і втратою наявних статків, скористайтеся рекомендаціями:
- Випишіть на аркуш паперу всі негативні фрази, залишаючи між ними порожнє місце. У цих незаповнених просторах потім напишіть позитивні вирази, що спростовують попередні негативні.
- Письмово сформулюйте найзаповітніші свої мрії та бажання. Дуже важливо, щоб вони мали реальні шанси на виконання, а не щось фантастичне, що неможливе від природи або не визначене вашими вродженими талантами. Розташуйте свої записи на найвиднішому місці, де буде можливість регулярно їх і прочитувати.
- Ще один аркуш вам знадобиться для того, щоб намалювати схему виконання бажань. Ви можете розділити свої дії на етапи. Не забувайте про те, що ваші цілі мають відповідати вашим можливостям. А також не нехтуйте власними установками. Якщо ви записали “схуднути на 5 кілограмів за два місяці” і досягли поставленої мети в зазначений термін, сміливо викреслюйте цей пункт.
- Не чекайте, що на вас зійде манна небесна, якщо ви просто будете “гіпнотизувати” свої записи, даючи уявні установки. Просто так шанси вам у руки не попливуть, ви маєте використати всі свої сили: інтелектуальні, фізичні, розумові чи навіть фінансові. Враховуйте кожну з цих можливостей під час складання особистих планів. Невірні розрахунки призведуть до неможливості досягнення мети, ви вирішите, що недостатньо сильні, і втратите віру в себе. Завжди покладайтеся на удачу і будьте рішучішими у власних діях!
- Використовуйте Інтернет. Зараз там представлено безліч майданчиків і ресурсів, на яких ви можете публікувати оголошення, шукати необхідну інформацію і ділитися нею з іншими. Крім того, там ви можете знайти джерела, необхідні для роботи над вашими цілями.
- Не зайвим буде вдатися до допомоги з бухгалтерської практики. Заведіть блокнот або зошит, де ви станете відображати статті своїх доходів і витрат. Регулярно записуйте, на що ви витрачаєте гроші і в яких сумах. Аналізуйте, наскільки витрати перевищують заробіток. Визначте, чи всі покупки були такі вже необхідні або на чомусь можна було заощадити.
- День починайте з позитивної установки. Найкраще робити це вголос, так ви змусите працювати свою підсвідомість у тандемі зі свідомістю. Протягом усього часу періодично повторюйте мантру і пам’ятайте про свою мотивацію.
- Простір навколо теж потребує вашої уваги. Оточіть себе речами, що мають цінність (не обов’язково фінансову), є естетичними та практичними. Найкраще, якщо такі елементи щось означатимуть конкретно для вас, можливо, асоціюватимуться з чимось позитивним. Краса у вашому домі відображає вашу внутрішню красу, і ви споглядаєте її щодня. Зверніть увагу на кімнатні квіти: деякі з них, за повір’ями, приваблюють багатство. Якщо ви любите рослини, придбайте одну з таких і піклуйтеся про неї з усією душею.
- Не дозволяйте почуттю провини захопити над вами владу. Робіть усе не тому що треба, а тому що ви цього хочете і вам так подобається. Не робіть вчинків із корисливих спонукань, поруч із вами завжди будуть люди, які потребують допомоги, вмійте простягнути їм руку абсолютно щиро. Якщо ви благодійствуєте не з почуття обов’язку, а за своїм бажанням, то, за неписаним законом, добро до вас обов’язково повернеться.