Хто це такий? Амбіверт – це поняття, що характеризує певний тип особистості. Якщо слова “екстраверт” та “інтроверт” знайомі всім, то про амбівертів мало хто чув. Хоча, за статистикою, саме до цього типу належить більшість людей.
У чому особливості? Він поєднує в собі риси двох усім відомих типів. Такі люди одночасно замкнуті й відкриті, товариські й мовчазні. Їхня поведінка залежить від ситуацій, у яких вони опиняються, і може бути суперечливою.
Амбіверт як тип особистості
Амбіверт – це людина, яка поєднує в собі характеристики і інтроверта, і екстраверта. Наприклад, у робочій обстановці людина може бути мобільною, товариською і вкрай продуктивною, а вечори проводити на самоті за переглядом серіалів або читанням книг, не бажаючи ні з ким спілкуватися.
Хто такий амбіверт простими словами? Це людина, в якій прекрасно уживаються компанійська особистість і відлюдницька натура, вони можуть проявлятися залежно від ситуації та настрою. У перекладі з латині “амбі” означає двоїстість, що і відбивається в характері та поведінці амбіверта.
Амбівертність займає еталонну середину між двома протилежними полюсами, де розташувалися інтроверти та екстраверти.
Взагалі, яскраво виражені крайні психотипи існують рідко, тому останнім часом дедалі частіше говорять про те, що такий поділ має досить умовний характер. А ось амбівертність зустрічається набагато частіше. При цьому тести, які мають тільки два варіанти результатів (екстраверт або інтроверт), є неточними, бо одна й та сама людина може написати відповіді по-різному залежно від стану, настрою, атмосфери під час читання запитань тощо.
Історія виникнення поняття “амбіверт”
Першим поділ на “відкритих” і “закритих” людей запропонував у 20-х роках минулого століття Карл Густав Юнг, знаменитий швейцарський учений-психолог. В основу своєї класифікації він поклав лібідо (життєву енергію), яке може бути спрямоване по-різному. Так, екстраверти спрямовують його на зовнішній світ, вони багато спілкуються з іншими людьми, отримують задоволення від комунікації та намагаються якомога частіше бути в суспільстві.
Інтроверти, навпаки, лібідо націлюють на самих себе, вони більше концентруються на своїх думках, відчуттях і почуттях. Їм неприємно перебувати у великій компанії, на гучному святі або виступати на публіку.
При цьому з 1923 року сам Юнг визнавав існування і третього (амбівертного) типу особистості, але у свою класифікацію його так і не вніс.
Поняття “амбіверсія” належить Едмонду Конкліну, вченому з Америки, який стверджував, що поєднання ознак інтроверта та екстраверта – норма. Він вважав, що саме таке поєднання робить людину більш врівноваженою, психічно здоровою, адаптивною та ефективною. Пізніше Майкл Кроу, американський психолог, довів, що люди амбівертного типу менше страждають від когнітивних порушень, і висунув гіпотезу про те, що амбіверсія позитивно впливає на збереження працездатності мозку.
У 2016 році череповецькі дослідники провели опитування співробітників УВС і дійшли висновку, що амбіверти менш схильні до емоційного вигоряння, ніж інтроверти і навіть екстраверти.
На думку Баррі Сміта, професора і директора Лабораторії людської психофізіології Університету Меріленда, приблизно дві третини населення нашої планети – амбіверти.
Порівняння амбіверта з екстравертом та інтровертом
Потрібно зауважити, що всі психотипи, які розглядаються, є нормою і відрізняються лише набором ознак.
Риси та поведінку інтроверта, екстраверта й амбіверта наведено для порівняння в таблиці:
Екстраверт | Амбіверт | Інтроверт |
Віддає перевагу часто перебувати в компанії | Любить бути і в компанії, і на самоті залежно від настрою | Віддає перевагу у вільний час бути наодинці із собою |
Комунікабельний | Комунікабельний у відповідній ситуації | Поводиться стримано |
Любить командну роботу | Може працювати в колективі та на самоті | Любить працювати один |
Проблеми вирішує шляхом взаємодії з іншими людьми. | Застосовує і взаємодію з іншими, і самоаналіз. | Схильний до рефлексії. |
Дехто вважає, що запропонована класифікація має включати ще дивергентів і конвергентів за співзвучністю назв, однак останні належать до іншої сфери.
Інтроверти та екстраверти – люди, що володіють певним набором якостей особистості. Дивергентність і конвергентність – характеристики типу мислення.
Представники першого типу мислитимуть творчо, неординарно. Вони вирізняються винахідливістю і найчастіше здатні одразу знайти кілька дієвих варіантів розв’язання завдань, використовуючи не тільки кмітливість, а й уяву.
Конвергенти більше схильні діяти за раніше вивченими або заданими алгоритмами. Такі люди будуть бездоганно слідувати інструкції, виконуючи всі прописані в ній пункти. Цікаво, що тест на рівень інтелекту успішніше проходять індивідууми з таким мисленням.
Отже, дивергентність і конвергентність – окремі характеристики особистості, ніяк не пов’язані з екстра- та інтроверсією.
Ознаки амбіверта
Скласти вичерпну характеристику амбіверта неможливо, бо люди такого психотипу можуть бути різними. Однак є властиві всім амібівертам ознаки:
- Мобільність. Людина може легко і швидко переходити зі стану внутрішньої замкнутості у відкриту товариськість. Або з екстраверта перетворюватися на інтроверта.
- Уміння відчувати людей, завдяки якому амбіверт фільтрує коло спілкування.
- Такій людині комфортно і в галасливій компанії, і самій.
- Полярна подвійність. Такому типу особистості, як амбіверт, притаманна активна комунікабельність і вміння міркувати на безліч тем в одному випадку, а також цілковита апатія і мовчазність – в іншому, особливо за лицемірства співрозмовника.
- Різні відгуки. Одні люди вважатимуть амбіверта балагуром і заводилою, а інші – повільним мовчуном.
- Емпатія. Представники такого типу вміють чути і відчувати оточуючих, не залишаючись байдужими до їхніх проблем. Вони підтримають і морально, і матеріально, якщо знадобиться. Це робить їх чудовими друзями.
- Здатність знайти спільну мову з усіма. Амбіверти завжди знайдуть, про що поговорити зі співрозмовником, підтримають будь-який діалог.
- Дивергентність. Найчастіше амбіверти характеризуються креативним і оригінальним мисленням. Двоякість цього психотипу розширює межі його розуму, даючи змогу знаходити одразу кілька шляхів розв’язання проблеми. Такі люди є цінними співробітниками.
Плюси та мінуси амбівертів
Дослідження журналу Psychological Science показує, що люди такого психотипу більш ефективні навіть у тих професіях, які вимагають виключно якостей екстраверта, приміром, менеджер з продажу.
Амбіверти вирізняються м’якою наполегливістю, відсутністю агресивності та здатністю обирати модель поведінки залежно від особливостей клієнта. Вони чудово розуміють людей будь-якого психотипу і можуть налагодити контакт і з інтровертами, і з екстравертами.
Однією з переваг амбівертів є їхня незалежність, самоцінність і самодостатність. Вони впевнені в собі, не обтяжуються ні суспільством, ні самотністю. У будь-якій обстановці почуваються комфортно. Найчастіше люди шукають спілкування з людиною такого типу, а не вона з ними.
Амбіверти знають, як ефективно користуватися своєю енергією. За діяльної піднесеності вони стають екстравертами, а якщо відчувають, що ресурс закінчується, вмикають режим інтроверта. Завдяки цьому оточуючим здається, що вони завжди в тонусі.
Звісно, в амбіверта є й негативні риси характеру:
- Вони швидко втомлюються від великої кількості комунікації. Залишатися екстравертами протягом довгого часу їм важко. Може статися так, що в якийсь момент урочистості вони замкнуться, бо перевтомилися. Але на запитання оточуючих про те, що трапилося, відповідь дати не зможуть. Просто їхній настрій різко змінився.
- Комунікативна безініціативність. Люди цього психотипу не прагнуть починати спілкування. Вони звикли, що інші до них тягнуться самі, тому навіть за наявності вільного часу дзвонити й писати першими амбіверти стануть у рідкісних випадках. Однак, якщо вони довго перебувають на самоті, вона починає ставати обтяжливою.
- Зайвий альтруїзм, що доходить до жертовності. Надавати допомогу іншим, підтримувати їх у важкій ситуації – вчинки, безперечно, позитивні, проте амбіверти настільки переймаються чужими проблемами, що діють на шкоду собі.
- Зарозумілість. У деяких амбівертів самовпевненість, що підживлюється загальною увагою і симпатією оточуючих, може досягати непомірних розмірів, роблячи таких людей гордими і гордовитими.
Особливості спілкування з амбівертом
Насправді, психологи не радять змінювати модель поведінки в односторонньому порядку з будь-якою особистістю. Налагоджувати спілкування завжди мають дві сторони. Однак трапляються випадки, коли встановити контакт із людиною вкрай необхідно. Якщо об’єктом вашої уваги є амбіверт, то насамперед потрібно сприймати його таким, яким він є.
Помилки у спілкуванні з амбівертами
Для початку потрібно визначити, як не потрібно поводитися з людьми такого психотипу. Перелічимо основні промахи, які можуть назавжди відвернути від вас амбіверта:
- Нав’язування спілкування. Якщо ви відчуваєте, що ваше товариство обтяжує амбіверта, то в жодному разі не намагайтеся порушити його самотність. Будь-яке грубе втручання в його особисте життя викличе лише нерозуміння.
- Часті скарги і прохання про допомогу. Незважаючи на альтруїзм, амбіверт з часом подумає, що ви ним просто користуєтеся. Особливо ця порада корисна тим представницям прекрасної статі, які міцно зрослися з образом жертви. Звичайно, друг-амбіверт допоможе у важкій ситуації, але вони не повинні ставати систематичними.
- Невміння вести діалог. Якщо співрозмовник займатиме ораторську позицію, виголошуючи тільки свої думки і почуття, не беручи до уваги думку амбіверта, то це призведе до того, що останній закриється і навряд чи захоче продовжувати спілкування.
- Нетактовна поведінка. Кожній людині неприємні агресивні особистості. Люди амбівертного психотипу можуть проявляти поблажливість до шпильок і грубих жартів, але це триватиме недовго. Подібної поведінки на свою адресу вони не потерплять.
- Гордовитість. Зарозумілість і непомірна гординя в людині викликають у амбівертів негайну відразу відразу. Їм неприємні особистості, які займаються самозамилуванням і звеличуванням себе коханого.
Усі перелічені якості часто заважають успішній комунікації з будь-ким. Однак амбіверти їх не сприймають одразу ж. До того ж виключення цих помилок допоможе людині, яка їх припускається, розвиватися в кращий бік.
Як поводитися з амбівертом?
Щоб заручитися підтримкою людини з таким психотипом, потрібно:
- Бути чуйним. Не варто часто користуватися альтруїзмом амбіверта. Ця якість має бути взаємною. Якщо ви знаєте, що людина має проблеми, то потрібно дати їй зрозуміти, що ви готові підтримати її. Але без зайвої нав’язливості.
- Спілкуватися на теми, що стосуються особистого життя. Амбіверти вельми відкриті й товариські люди, здатні щиро говорити про сокровенне. Якщо вони виявили таке бажання, просто підтримайте діалог, але утримайтеся від непрошених порад і будьте коректні.
- Іноді ставати психологом. Амбіверти схильні до різкої зміни настрою. Якщо для вас важливо підтримувати контакт, то потрібно приймати їх такими, якими вони є. В іншому разі під час емоційного підйому амбіверт може висловити все своє невдоволення.
- Сприяти знайомству з новими особистостями. Амбіверти люблять спілкуватися із захопливими людьми. Проявивши подібну ініціативу, ви лише підтримаєте їхній інтерес до себе.