5 способів, як давати відсіч людям

Психологія

Навіщо? Знати, як давати відсіч людям, які є токсичними або занурюють нас в емоційний стрес, вкрай важливо для самозбереження. Ідеться не про буквальний фізичний захист, а про вміння постояти за себе словесно та психологічно. Адже, перебуваючи в постійному дисбалансі та душевному розладі, ви просто не зможете відчувати себе щасливою людиною.

Сьогодні є багато можливостей набути цієї навички: психологічні тренінги, спеціальні курси, всілякі статті та книги. Якщо відчуваєте в собі впевненість, що зможете впоратися самостійно, то можна вдатися до медитацій і духовних практик. Головне – знайти найдієвіший для себе спосіб.

Чому ми дозволяємо нападати на нас

Не кожна людина здатна припинити нетактовність співрозмовника. Боязким, інтелігентним, сором’язливим натурам буває ой як непросто давати відсіч людям, які безцеремонно втручаються в особистий простір оточення. Що заважає?

  • Боязнь залишитися на самоті. Багато хто стримує себе, навіть якщо стикається з хамством, бо боїться здатися неввічливим, відштовхнути від себе оточуючих і позбутися можливості спілкування.

  • Потреба у визнанні. Будь-якій людині хочеться викликати схвалення і симпатію оточуючих, заради цього багато хто готовий терпіти грубість і нетактовність співрозмовників. Але, допускаючи зневагу на свою адресу, часто людина, навпаки, втрачає повагу оточуючих, та й самооцінка падає.
  • Боязнь агресивної реакції. Нерідко напористому і дратівливому опонентові не суперечать лише тому, що побоюються неадекватної реакції з його боку: простіше погодитися або змінити гостру тему розмови, ніж вислуховувати образи.
  • Почуття обов’язку і небажання відмовити в допомозі. Деякі ставлять чужі інтереси завжди вище за власні, вважаючи, що не можна бути безвідкличним до прохань кого б то не було. Зрозуміло, важливо дружити і проявляти самовідданість, але не завжди це виправдано. Не можна забувати і про особисті інтереси та зобов’язання перед самим собою.

Як розпізнати агресію співрозмовника

Деякі люди, не соромлячись, можуть сказати іншим: “Ти одягнений без смаку”, “У тебе жахлива зачіска”, “У тебе не машина, а мотлох”. Хоч звучить це образливо і грубо, але вони відкрито висловлюють свою думку, і за нею можна зрозуміти, з ким маєш справу і як давати відсіч таким людям. Набагато гірше, коли людина маскує хамство і нетактовність благими намірами, робить вигляд, що турбується про когось, роблячи зауваження, а сама зловтішається: “Навіщо ображатися, я всього лише сказав, що думаю, хотів як краще”.

За прихованою агресією нерідко стоять заздрість, осуд, глузування. Наприклад, розглянуті вище ситуації можуть представлятися так: “У тебе нова сукня? Вона дуже примітна, як і сумочка – у моєї бабусі на фотографіях у молодості точнісінько така ж”, “Вирішила змінити імідж? Каре тобі личить, хоч воно і вийшло давно з моди”, “У мене є знайомий автомеханік, він будь-яку машину може до розуму довести, навіть таку, як у тебе”.

Як зрозуміти, що маєш справу з прихованою агресією? Насамперед потрібно оцінити свої почуття, що виникають у відповідь на колючі зауваження, а потім подумати, як дати відсіч людям, які дозволяють собі подібні випади. Якщо вам стало не по собі після непрошених одкровень, найімовірніше, вони висловлені не з благих спонукань. У такому разі запитайте себе або самого агресора, яке йому діло до ваших речей, стрижки, автомобіля.

Подумайте, з якою метою він висловлює свою думку. Хоче, щоб ви стильно одягалися, модно стриглися і їздили на елітній іномарці? Навряд чи. Тоді напрошується висновок про те, що злостивець просто шукає можливість висловити свою неприязнь або заздрить.

Є чимало інших фраз, які на перший погляд здаються нешкідливими, але насправді здатні поранити:

  • “Нареченого не знайшла? У твоєму віці вже час бути заміжньою”.
  • “Давай без образ, я ж не зі зла кажу”.
  • “Ти непогано справляєшся з водінням, хоч і жінка”.
  • “Яка в тебе зарплата? Ого, навіть я стільки не отримую”.
  • “Почергуй за мене сьогодні, тобі ж все одно поспішати нікуди: ні сім’ї, ні дітей”.
  • “А ти чому з нами не п’єш? Ігноруєш колектив?”.

Як навчитися давати відсіч людям

Навколишні цінуватимуть і поважатимуть вас тільки в тому разі, якщо ви самі з гідністю ставитеся до своєї особистості. Для більшої впевненості в собі назвіть усі свої позитивні якості.

Щоб знати, як давати відсіч людям, треба вміти передбачати всілякі ситуації в діалозі та вести його аргументовано. Якщо є сумніви у своїх силах, краще потренуватися перед дзеркалом, виробити голосний голос, чітку дикцію та впевнену інтонацію. Налаштуйте себе перед розмовою на те, що ви здатні здобути перемогу в словесній сутичці.

Слідкуйте за своїми емоціями. Дайте відповідь кривднику кількома хльосткими фразами, нехай він відчує весь ступінь вашого обурення. Можете висловити гнів мімікою і підвищеним тоном. Але говоріть рівним і спокійним голосом. Така реакція приведе опонента в замішання, адже він очікує від вас іншої відповіді.

Пригнічувати негативні емоції шкідливо для психіки, тому краще дайте собі емоційно виговоритися.

Коли тебе ображають, важко зберегти холоднокровність, але навіть із такої ситуації можна вийти з гідністю, ввічливо відповівши на брутальність і знаючи, як давати відсіч людям, що поводяться нахабно.

Є кілька способів:

  • не переймайте агресивну манеру спілкування і намагайтеся говорити спокійно;
  • пропускайте повз вуха образливі висловлювання, покажіть, що вам немає до цього діла;
  • якщо нападки, незважаючи на вашу байдужість, тривають, поставте людину на місце, пожартувавши над нею так, щоб це її серйозно зачепило, але свою образу ніяк не демонструйте;
  • не сперечайтеся з агресором і не доводьте його неправоту.

Не отримавши очікуваної відповідної реакції, не побачивши слізної істерики, кривдник втратить до вас інтерес і припинить цькування.

Щоб давати відсіч людям, потрібні як внутрішні духовні сили, так і фізична витривалість. Тому незайвим буде зайнятися спортом, боротьбою або боксом, вони виховують витривалість і сміливість. Зумівши гідно відповісти на образи, ви відіб’єте в нахаби бажання чіплятися до вас надалі.

5 способів дати відсіч опоненту

Будьте напоготові

Уважно стежте за розвитком діалогу, який може вилитися в неприємну словесну перепалку, і будьте готові діяти за заздалегідь наміченим планом. Тоді вас неможливо буде налякати або вибити з колії раптовим нападом.

Слідкуйте за своєю реакцією

Якщо людиною не можна маніпулювати, це дає їй величезну перевагу і силу. Якщо чиїсь слова або поведінка вас засмучують, запитайте, чому вам це небайдуже.

Контролювати інших людей або змінювати їх ви найчастіше не маєте можливості, а ось стримувати себе у відповідь на їхню неналежну поведінку здатні. Уміння тримати себе в руках не тільки служить своєрідною захисною реакцією, а й позбавляє опонента важелів управління тим, що відбувається.

Умійте протистояти емоційному тиску

Знайдеться чимало охочих маніпулювати вами за допомогою почуттів: співрозмовник злиться, і ви теж починаєте гніватися, він кричить – ви тут же підвищуєте голос. Дехто вважає, що якщо йому сумно і боляче, то і всі оточуючі повинні ходити в пригніченому настрої. Не підкоряйтеся чужій волі!

Підтримуйте розмову, слухайте співрозмовника, але не дозволяйте маніпуляторам викликати у вас потрібні їм негативні емоції.

Пам’ятайте про свої інтереси

Заздалегідь визначте, для чого ви збираєтеся зустрітися з агресивним співрозмовником, не відступайте від своєї мети під час розмови і не давайте можливості спровокувати вас на конфлікт.

Якщо в спілкуванні з токсичним візаві ви отримали те, що хотіли, можна вважати, що ви знаєте, як давати відсіч безцеремонним людям.

Умійте відпускати ситуацію

Постарайтеся швидко переключитися після спілкування з токсичною людиною. Якщо результат виявився не таким, як хотілося, спробуйте все виправити, а якщо можливості немає, просто не згадуйте про те, що трапилося.

Ефективні фрази, які допоможуть дати відсіч людям

Навіть запеклого циніка можна поставити на місце, якщо вчасно використати деякі фрази. Вони допомагають тримати агресорів на безпечній дистанції:

  • Вибач, я задумався і прослухав. Можеш заново це сказати?
  • Твої думки помилкові, але цікаві. Дякую.
  • Може, досить уже про мене. У тебе які новини?
  • Нехай у тебе все буде добре!
  • Як не дивно, але є й інші думки з цього приводу.
  • Жартуй не так сильно, а то я ніяковію.
  • Не бачу приводу для дискусії.
  • Це ти так свою самооцінку підвищуєш?

Якщо ви завжди ставитиметеся до себе з повагою і гідністю, прагнутимете розвивати кругозір і поповнювати свій словниковий запас, навчитеся нестандартно мислити й уміло підтримувати розмову на різні теми, то в будь-якій обстановці зрозумієте, як давати відсіч грубим і нахабним людям.

Книги, які допоможуть давати відсіч токсичним людям

  • Шахіда Арабі “Токсичні люди”. Автор, визнаний експерт з проблеми психологічного насильства, розглядає п’ять типів маніпуляторів і показує, як ефективно протистояти кожному з них, використовуючи спеціальні вправи. Читачі, знайомлячись із методами поведінкової терапії, вчаться самостійно розпізнавати спроби маніпулювання собою і припиняти їх. Книга “Токсичні люди” допомагає встановити правильні межі особистості, розірвати токсичні зв’язки, переглянути ставлення до себе і почати довіряти своєму серцю і розуму.
  • Ненсі Левін “Твої кордони”. На основі особистого досвіду встановлення кордонів Ненсі Левін розповідає про ефективні інструменти, які їй у цьому допомогли. Книгу можна вважати практичним посібником, за допомогою якого легко розібратися в понятті особистих кордонів і способах їх вибудовування. Крім того, авторка роз’яснює, чому ті, хто прагнуть завжди і в усьому бути “хорошими дівчатками (хлопчиками)”, помиляються у виборі стратегії.

  • Марк Гоулстон “Як розмовляти з мудаками”. Прочитавши книгу знаменитого психіатра Марка Гоулстона, можна навчитися перемагати в деструктивних суперечках і правильно спілкуватися з ірраціональними особистостями. Пропоновані автором методи успішно використовувалися ним самим у примиренні посварених колег і подружжя на межі розлучення. Вони будуть корисні тим, кому доводиться мати справу з ірраціональними людьми, щоб тримати їх під контролем.
  • Павло Бабяк, Роберт Хаер “Змії в костюмах”. Не можна недооцінювати токсичних людей: вони розумні, кмітливі, обачливі, тримають під контролем свої емоції і добре орієнтуються в критичних ситуаціях. При цьому йдуть до успіху по чужих головах, не шкодуючи колег. Вивести їх на чисту воду не так просто, але книга “Змії в костюмах” вчить це робити. Прочитавши її, можна не тільки розпізнавати офісних хижаків за характерними особливостями і методами впливу на жертв, а й виробити ефективну стратегію поведінки, щоб вийти з-під гніту агресорів і сміливо захищатися від цих шкідливих елементів.
  • “Спілкування з важкими людьми”, Harvard Business Review. Небагато знайдеться тих, хто вміє жити без конфліктів, суперечок і важких дискусій. Особливо проблематично справлятися з ними в діловій сфері. Поради, представлені в збірнику “Спілкування з важкими людьми”, допомагають знайти ефективні рішення в складних ситуаціях. Читачам даються стратегії взаємодії з колегами, схильними до прихованої агресії. Автори публікують практичні поради, як працювати в умовах хронічних дедлайнів, побороти неприязнь до начальства і давати відсіч токсичним людям. Кожна тема ілюструється прикладами з життя.
  • Роберт Саттон “Не працюйте з мудаками”. Автор допомагає виявити деструктивних колег, які нічого, крім критики, глузувань і приниження, не вміють, і дає рекомендації, як змінити таких типів або розлучитися з ними (якщо вони невиправні). У книзі багато класних порад про те, як налагодити внутрішньокорпоративні зв’язки та роботу на користь компанії.
Оцініть статтю
Обери Успіх!