5 мов кохання являють собою концепцію відомого автора багатьох книжок Гері Чепмена, в рамках якої виділено основні канали трансляції почуттів та емоцій у стосунках. Якщо розуміти мову кохання вашого партнера, навчитися говорити відкрито і правильно, то стосунки будуть гармонійними і наповненими щастям.
Важливо розуміти, що всі ми різні і висловлюємо прихильність по-своєму. Хтось дарує корисні або розкішні подарунки, хтось не шкодує на коханого часу, а хтось – добрих слів. Спробуймо дізнатися, якою мовою любові говорите ви.
- Хто такий Гері Чепмен
- Слова як одна з 5 мов кохання
- Час як одна з 5 мов любові
- Подарунки як одна з 5 мов кохання
- Допомога як одна з 5 мов кохання
- Дотики як одна з 5 мов кохання
- Як визначити свою мову кохання
- Нюанси в застосуванні мов кохання
- Багато людей неправильно використовують мови кохання
- Мови кохання не вирішують проблеми у стосунках
Хто такий Гері Чепмен
Трапляється так, що двоє закоханих раптом починають сумніватися в почуттях одне одного. Чоловік і жінка думають, що партнер охолов і не відчуває колишньої прихильності. Якщо розмови відверто ні до чого не приводять, то, можливо, ви говорите різними мовами. Саме цю проблему розглядає Гері Чепмен у своїй книзі “П’ять мов кохання. Як висловити любов вашому супутнику”.
Автор – популярний американський письменник, який розповідає про сімейні стосунки. Він народився 10 січня 1938 року в Північній Кароліні. Здобув ступені магістра мистецтв, магістра релігійної освіти та доктора філософії в галузі освіти дорослих. Є керівником компанії “Консультанти зі шлюбу та сімейного життя”. З дружиною Керолін живе в щасливому шлюбі вже 45 років.
Також Гері Чепмен є радіоведучим. Його програма транслюється більш ніж на 100 радіостанціях США і має високі рейтинги. Ще однією важливою складовою життя Чепмена є його посада старшого пастора в баптистській церкві Голгофи у Вінстон-Салем, де він служить із 1977 року.
Незвичайний життєвий досвід і раннє розуміння того, що сім’я – це головна цінність, дозволяють Чепмену передавати свої знання багатьом парам. Перша його публікація вийшла 1979 року. Зараз налічується близько двадцяти праць. Вони перекладені багатьма мовами і випускаються великими тиражами.
В Україні найпопулярнішими є:
- “Любов як спосіб життя”;
- “П’ять мов любові”;
- “П’ять шляхів до серця дитини”.
Цю статтю ми присвятили найзнаменитішій з них про кохання та його прояви. Чепмен говорить про п’ять способів показувати свої почуття партнеру, називаючи їх мовами. Те, яким методом виражається та чи інша людина, зумовлено багатьма обставинами: спілкуванням батьків одне з одним, вихованням, індивідуальними рисами. Люди найчастіше переймають мову від сім’ї і в ній же засвоюють певну модель висловлювання.
Слова як одна з 5 мов кохання
Не кожна людина вміє читати, що називається, між рядків. Деякі люди просто не сприймають невербальні посили. Їм необхідне саме словесне вираження почуттів. Та й будь-кому важливі слова схвалення і мотивуючі фрази. Ті, кому не вистачало ласки й уваги в дитинстві, особливо гостро потребують відкритого, вербального виявлення любові партнера. Взагалі, слова мають велику силу: ними можна врятувати, підбадьорити, мотивувати до дії, надихнути і надати людині впевненості.
Мова любові в даному випадку не обмежується фразою “я люблю тебе” (але й вона в ній є). Це і будь-яке сердечне слово, і вміння просити прощення, а також прощати. Якщо ваш партнер розмовляє цією мовою кохання, то стежте за тим, як ви формулюєте висловлювання. Доносьте ваші думки коректно, коли щось просите, кажіть, як вам це важливо і як ви будете вдячні: “Ти так чудово приготувала минулого тижня курку, може, приготуєш ще раз?”.
Порада
Якщо ви відчуваєте труднощі зі словесним вираженням думок і не завжди можете підібрати відповідні фрази, а вашому партнерові потрібно саме це, то більше читайте художню літературу. Якщо на книги часу немає, звертайте увагу на репліки оточуючих, на те, як вони хвалять когось або роблять комплімент.
Запам’ятовуйте фрази з романтичних фільмів, де головні герої говорять один одному про свої почуття. Загалом, розширюйте словниковий запас, це стане в пригоді і в спілкуванні з іншими людьми.
Бонус
Часто люди, які отримали схвалення або похвалу, не тільки виявляють вдячність. Вони отримують мотивацію продовжувати робити добрі справи далі.
Час як одна з 5 мов любові
Наступний спосіб показати свої почуття, описаний у книжці “П’ять мов любові”, – це час, цінний і непоправний ресурс. Особливо він значущий у сучасному стрімкому темпі життя. Проводити з кимось час – означає присвячувати йому свою увагу, віддавати частину свого життя.
Під час спільного проведення часу ви маєте не просто перебувати поруч, а бути повністю залученим до спілкування з партнером, намагатися зрозуміти його, чути і відповідати взаємністю. Бесіда, коли один з її учасників постійно відволікається на телефон, не вважається часом, проведеним разом.
Ця мова кохання принципово відрізняється від попередньої. Тут партнер відчує свою цінність не тоді, коли ви йому про це скажете, а коли уважно вислухаєте, зрозумієте і відчуєте його емоції. При цьому деяким людям, особливо жінкам, важливо просто висловитися.
Тож, коли близька людина виливає свої почуття, думки, скаржиться на щось, ділиться неприємними для неї подіями, не поспішайте їй щось радити чи розв’язувати проблему. Саме через вашу участь, увагу вона зрозуміє свою значущість. Приділіть партнеру час, і він знатиме, що важливий для вас, що ви в нього вірите і любите його. Маючи це усвідомлення, він з усіма труднощами впорається сам.
Порада
Проводячи час із партнером, присвятіть йому себе цілком: підтримуйте зоровий контакт, який дасть обранцеві впевненість у тому, що його готові сприймати. Відкладіть на цей час телефон, навіть не поглядайте на нього, а всі справи владнайте заздалегідь. Не перебивайте і не намагайтеся змінювати тему, поки супутник не виговориться. Спостерігайте за невербальними сигналами (мімікою, жестами, інтонацією), щоб глибше зрозуміти коханого.
Знайдіть спільні захоплення, а ще краще розділіть інтереси партнера. Щиро цікавтеся його хобі. Ви любите кіно, а ваш ненаглядний – закоренілий театрал. Сходіть разом на виставу, навіть якщо вам таке заняття здається нудним. Спробуйте зрозуміти, що саме так подобається супутнику в його захопленні, можливо, ви не тільки розширите кругозір, а й знайдете нове улюблене заняття.
Бонус
Спільна діяльність і проведений разом час стають цінними моментами, про які згодом буде цікаво згадувати і знову ділитися емоціями, переживати їх спільно.
Подарунки як одна з 5 мов кохання
Любов – це самовіддача, а любити – означає віддавати. Приємні презенти – частина цього визначення, це відчутне уособлення глибоких почуттів. Напевно, цей спосіб показати прихильність можна віднести до найлегших. Презенти можна робити самостійно, на замовлення або купувати. Що б ви не вибрали як подарунок, головне, щоб він був орієнтований на партнера. Це має бути те, що його порадує.
Порада
Вартість презенту не так важлива. Якщо в партнера саме матеріальні запити, то, найімовірніше, він вас використовує. Подарунок має бути вам по кишені. Можливо, він буде зроблений своїми руками з наявних матеріалів і викличе ще більше захоплення, ніж придбаний у магазині. Якщо ваша фантазія нічого не підказує, то можна порадитися з рідними і друзями партнера, сором’язливість тут ні до чого, адже ви хочете зробити приємне своїй другій половинці і порадувати її.
Бонус
Нагадування про ваше кохання щонайменше якийсь час тішитиме обранця. Щоразу, дивлячись на нього, ваш супутник думатиме про вас, про те, що він теж займає ваші думки. Він буде вдячний і відчує ще більшу любов. Так ви запустите ефект бумеранга: увага повернеться вам сильнішою любов’ю обранця.
Допомога як одна з 5 мов кохання
Надавати допомогу коханому – це означає говорити однією з 5 мов кохання. Коли дружина присутня під час лагодження автомобіля і подає потрібний інструмент або просто підтримує в цей час бесіду з чоловіком, коли чоловік допомагає приготувати вечерю або миє посуд після важкого дня – це все прояви міцного союзу. Допомога передбачає зусилля і тимчасові витрати. Хто, як не любляча людина, готова на них піти?
Порада
Якщо ви думаєте, що це мова вашого партнера, то частіше цікавтеся, яка йому потрібна допомога. Сигналом того, що ви маєте рацію, буде дратівливість і постійні претензії з боку супутника за відсутності вашої підтримки. Попросіть його створити список із кількох пунктів, які ви маєте виконувати як допомогу.
Бонус
Навіть якщо ви говорите однією з 5 мов кохання, що відрізняється від цієї, то вам все одно знайомі моменти, коли хочеться відпочити і перекласти свої домашні обов’язки на іншого. Якщо для вашого партнера важлива допомога, а ви її постійно надаєте, то в хвилини втоми побачите, що ваш супутник вельми чуйний і не проти звільнити вас від рутинних справ, поки ви не відновитеся.
Дотики як одна з 5 мов кохання
За допомогою тілесного контакту можна показати безліч найрізноманітніших почуттів. Дотики можуть бути ніжними, ласкавими, турботливими, пристрасними. Деякі люди, особливо кінестетики, тільки так можуть відчути любов партнера. Шкіра – найбільший орган тіла з безліччю рецепторів, що робить цю мову вельми суперечливою.
Кожен ніжний дотик буде говорити про кохання, а зухвалий або неакуратний – про грубість. Якщо цією мовою розмовляє ваш партнер, то намагайтеся частіше брати його за руку, обіймайте й цілуйте. Таким людям важливий і сексуальний бік шлюбу (але до нього все не зводиться), тому скорочення кількості статевих актів або часті відмови партнера викликають сумніви в його коханні.
Порада
Врахуйте, що кожним дотиком ви доторкаєтеся не тільки до тіла партнера, а й до його душі, адже, як відомо, вона живе в тілі. Попросіть партнера відверто розповідати, які дотики йому приємні, а які ні. Не покладайтеся на свої відчуття: те, що подобається вам, може викликати дискомфорт у вашого обранця. Не зводьте тактильне спілкування тільки до прелюдії та сексу.
Невеликі дотики важливі й протягом усього дня. Це може бути ніжне погладжування по плечу, коли супутник сидить за комп’ютером, обійми ззаду, поки він чистить картоплю, поцілунок перед тим, як він піде на роботу. Усі ці дії дадуть змогу вашому партнерові бути впевненим у ваших почуттях.
Бонус
Напевно, плюси очевидні кожному, коли рекомендації стосуються гармонії в інтимній сфері життя.
Як визначити свою мову кохання
Щоб зрозуміти, якою з 5 мов кохання ви розмовляєте, дайте собі відповідь на таке запитання: коли ви почуваєтеся коханим? Якщо важко, то думайте від зворотного: чого вам би хотілося більше отримувати у стосунках? Що викликає ваше невдоволення? Якщо найобразливіше ви сприймаєте критику і несхвалення, то ваша мова – слова любові. Якщо вас засмучують рідкісні моменти наодинці з коханим – час. Ранить відсутність сюрпризів і презенти тільки на свята – подарунки.
Поміркуйте над тим, як ви самі проявляєте почуття, через яке з розглянутих явищ більшою мірою. Напевно цього ви чекаєте і від партнера.
Іноді коханий, бажаючи привернути увагу, критикуватиме ваші дії. Ставтеся до цього розумно, можливо, в цьому буде прихований ключ до розуміння обранця.
Нюанси в застосуванні мов кохання
Розуміння мови кохання супутника зробило вже багато пар щасливими, але й розглянута ідея не позбавлена окремих тонкощів.
Багато людей неправильно використовують мови кохання
Деякі пари з цього знання починають влаштовувати змагання: хто, скільки разів і яким чином проявив свої почуття. Такий підхід навряд чи допоможе зміцнити союз, скоріше, навпаки, зробить його напруженим.
Розуміння мови партнера допомагає осмислити його потреби в союзі, не потрібно використовувати це знання для маніпуляцій або ігор з другою половинкою. Деякі люди не відразу можуть почати висловлювати свої почуття мовою, відмінною від їхньої власної. Це нормально, потрібно дати їм час.
Праця Чепмена жодним чином не визначає вашу сумісність із партнером. Основний посил: бути чуйним, щирим і розуміючим, не тільки висловлювати своє кохання так, як це потрібно обранцю, а й уміти зчитувати його любовні посили.
Мови кохання не вирішують проблеми у стосунках
П’ять мов кохання – це не панацея для стосунків із глибокими протиріччями. Це один із багатьох способів, за допомогою яких можна зробити міцнішим зв’язок у союзі.
Дослідники стверджують, що ті пари, які впроваджували цю теорію у своє життя, справді були щасливішими у шлюбі. Але при цьому вони стежили за своїми емоціями і тим, як їх проявляють, тобто вчилися ними керувати.
Отже, коли подружжя користувалося мовами кохання, вони несли відповідальність за свою поведінку. Останній факт сприяв гармонізації стосунків більшою мірою.