Чому це відбувається? Часом зміни в житті просто необхідні. Ви усвідомлюєте, що витрачаєте свій час на нескінченний день бабака, з якого наче й не вирватися. І ця повсякденна рутина витягує сили та енергію, які можна було б витратити з користю.
Як зробити? Будь-які зміни починаються з правильної дії. Для когось це звільнення з роботи, а для когось купівля набору для рукоділля. Ми дамо поради, які допоможуть початися змінам, здатним повністю змінити ваше життя на краще.
Навіщо потрібні зміни в житті та які вони бувають
Конфуцій сказав: “Не дай вам Бог жити в епоху змін”. Але якщо ми не будемо мислити глобальними категоріями, а спробуємо визначити, що ж таке зміни в житті звичайної людини, то побачимо, що це найчастіше крутий поворот долі, переломний момент. Неважливо, якою фарбою забарвлені зміни в житті, позитив вони несуть чи негатив, у будь-якому разі це стрес для людини. Найчастіше нам страшно стати перед вибором, прийняти складне рішення і нести відповідальність за нього.
Якщо у ваше життя прийшли зміни, завжди запитуйте “для чого це мені?”, а не “за що це мені?” Відповідь лежить на поверхні: з кожного поворотного моменту ви маєте винести життєвий урок. Цілком можливо, що ви відчуваєте свою безпорадність, безвихідність ситуації, витрачаєте багато сил і часу на пошук рішення. Усе це цілком переборне, бо безнадійних ситуацій не буває, і якщо зачиняються одні двері, негайно відчиняться інші.
Будьте впевнені, якщо ви зріла особистість, любите життя і стійко переносите його випробування, маєте мудрість, ви легко адаптуєтеся до будь-яких змін. Пам’ятайте, що зміни в повсякденному житті людей відбуваються постійно, вони просто необхідні, щоб людина розвивалася як особистість.
У яких сферах життя найчастіше відбуваються зміни? Це професійна діяльність, фізичне та психічне здоров’я, освіта, ціннісні стандарти, інтереси та внутрішній світ, тобто немає жодного аспекту, який би хоча б раз не зазнавав змін.
Розділяють природні та приватні зміни життєвого вектора. Які зміни відбуваються в житті людей природним шляхом? Це фізичні та психічні зміни особистості, пов’язані з переходом на кожен віковий етап. Сюди ж можна додати зміни соціального статусу – перехід із дитячого садка до школи, далі до університету і на роботу.
Якщо ми розглядаємо приватні зміни, то вони завжди пов’язані з особистістю конкретного індивідуума. Він може організовувати їх сам або приймати те, що підносить соціум.
У вас завжди є свобода вибору: ставитися до змін як до природного процесу або з переляку заплющувати очі за кожної несподіванки. Ви можете переносити відповідальність за все, що трапляється з вами, на вищі сили, Бога, долю, карму, а можете прийняти як факт те, що тільки ви відповідальні за все, що відбувається у вашому житті. Вибір ваш – плисти за течією чи стати господарем власного життя.
Приклади змін у житті, на які не можна вплинути
Щоб ви почувалися спокійно й упевнено, перебуваючи в балансі, навчіться розуміти, на які аспекти життя ми не можемо вплинути, і що все-таки підвладне нашому контролю.
Отже, які зміни в повсякденному житті ми не контролюємо? Нам не підвладні:
- думки, почуття і бажання інших людей;
- біологічні закони розвитку людського організму;
- психологічні закономірності розвитку особистості;
- закони розвитку людського суспільства та устрою світу;
- управління часом;
- управління погодними явищами і зміною сезонів;
- зміна типу темпераменту та інших вроджених особливостей;
- уповільнення процесу старіння і скасування смерті;
- корекція чужого вибору і чужих помилок.
25 способів викликати позитивні зміни в житті людини
Дотримуйтесь цих легко здійсненних порад, і ви досить швидко побачите, як відбуваються позитивні зміни у вашому житті:
- Вчіться швидко і своєчасно визначати негласні правила, за якими будується життя і яких ми дотримуємося, самі того не помічаючи. Спробуйте порушити шаблонне мислення, наприклад, у відповідь на запитання “як справи?” розкажіть докладно, що відбувається у вашому житті. Або встаньте в черзі обличчям не в той бік. Навряд чи ви отримаєте після цього соціальне схвалення ваших вчинків.
- Ведіть щоденник змін, що відбуваються з вами. Записуйте в нього все, чого ви навчилися в обраній вами системі створення і прийняття змін. Час від часу освіжайте свої знання.
- Подумайте про особистостей того осередку суспільства, до якого ви себе зараховуєте (сім’я, професійний колектив, спортивна команда, релігійна конфесія, національна діаспора). Визначте, в які моменти їхня і ваша думка кардинально відрізняються. Це допоможе вам стати більш незалежними у своїх думках і вчинках.
- Не прагніть завжди “бути в балансі”. Люди, врівноважені в усіх напрямках, часто нудні й живуть рутинним життям. А ось у вашому злети й падіння обов’язково мають бути присутні.
- Засвойте як таблицю множення, які речі й обставини ви можете контролювати, а які вам недоступні. Якщо ви перестанете нервувати через те, що не всі зміни піддаються вашому контролю, життя стане набагато легшим і радіснішим.
- Не слухайте поради фінансових експертів, які рекомендують збирати гроші, ігноруючи навіть мінімальні власні потреби. Ваша мрія не стане далі від вас, якщо ви дозволите собі купити хорошу каву або інші дрібні радощі. Навпаки, миттєві задоволення можуть мотивувати вас на цілий день.
- Іноді варто зрозуміти, що прагнення до речей, які потребують значних грошових вливань (квартира, автомобіль, дача), – це не мрія, а звичайна звичка домагатися поліпшень способу життя. Можливо, ви в глухому куті, і досягнення таких цілей не зробить життя кращим.
- Іноді ми боїмося ризикувати, щоб не втратити те мале, що маємо. Принцип неприйняття втрат заважає отримати бажане, тому завжди пам’ятайте про це, прораховуючи ризики. Між іншим, прагнення не ризикувати іноді набагато небезпечніше, ніж сміливі кроки.
- Якщо вам важко прийняти рішення, спробуйте отримати відповідь від власного тіла. Опишіть подумки кожен варіант розвитку подій і поспостерігайте за соматичними відчуттями. Можливо, мозок пропонуватиме відповіді розуму, тому будьте наполегливі. Це вміє робити кожна людина на інтуїтивному рівні, справа лише в практиці.
- Проявляйте щедрість, замішану на егоїзмі. Хороша людина не може бути нещасною, тому творіть добро щодня.
- Якщо ви займаєтеся чимось заради статусу чи престижу, мінімізуйте таку діяльність. Рано чи пізно це призведе вас до величезного розчарування або просто погубить як особистість.
- Стосунки між людьми обплутані мережею негласних правил і упереджень. Проаналізуйте їх, якщо зможете виявити. Запитайте себе: “Чого потребує партнер? Кому потрібна моя увага?”.
- Рідко, але все-таки трапляються люди, які піднімають настрій оточуючим однією своєю присутністю. Намагайтеся частіше спілкуватися з ними, виключаючи негативних скигліїв із кола спілкування.
- Щоб не зустрічатися з марними стражданнями, не порівнюйте себе ні з ким, окрім як із самим собою деякий час тому.
- Не залипайте на серіалах тільки заради того, щоб щось дивитися. Якщо це не ексклюзивне творіння, обмежтеся одним сезоном. У сучасному світі маса можливостей знайти справжні витвори мистецтва, а не ставати всеїдним споживачем.
- Напишіть повний список непорушних і непорушних (на вашу думку) істин. Переглядайте його в міру того, як змінюються ваші переконання.
- Дотримуйтеся певного розкладу, але не доводьте пунктуальність до фанатизму. Багато амбітних людей йдуть до своєї мети, роблячи чітко розмірені кроки, не дивлячись на всі боки. Потаємна мрія неймовірно мотивує їх. Однак якщо ви захочете повторити їхню стратегію, можливо, зіткнетеся з нудьгою і здастеся на півдорозі. Просто будьте в балансі.
- Будуючи взаємини з оточуючими, спирайтеся на їхні життєві цінності, а не на переконання. Що, якщо ви перебуваєте у віртуальній бульбашці, наповненій особистостями з однаковими поглядами на цей світ? Використовуйте підказку: якщо ви не можете пригадати жодної людини, яка має думку, протилежну вашій, ви точно в міхурі.
- Не використовуйте соціальні мережі як джерело новин.
- “Ніколи не засуджуй іншу людину, поки не пройшов у її чоботях тисячу миль”. Завжди згадуйте це прислів’я, коли спілкуєтеся з людьми, які вас дратують. Що, якщо в цей момент вони переживають душевний біль або нещодавно перенесли травму?
- Емоційний інтелект можна і потрібно розвивати. Ніхто не народився з вродженим почуттям емпатії та розвиненою усвідомленістю, все прийшло в процесі розвитку.
- Перебуваючи в конфліктній ситуації з ким-небудь, поставте собі одне-єдине запитання: “Ти хочеш бути правим чи вільним?”. Використовуйте головне правило дипломатичних переговорів: хто нервує і хвилюється, той уже програв. Якщо ви хочете зайняти більш виграшну позицію, готуйтеся піти першим у будь-яку хвилину.
- Одна з гарантій щасливого життя: не змінюйтеся заради когось і не примушуйте інших людей до змін заради того, щоб задовольнити вас. Це призведе до розчарування.
- Продумуйте найстрашніші життєві сценарії, доводячи у своїх думках ситуацію до абсурду. Це загартує вашу внутрішню силу. Уявіть, що ви опинилися наодинці в самому серці непрохідних джунглів або відразу втратили відразу роботу й заощадження “на чорний день”. Уявили? А тепер обміркуйте варіанти виходу з фатальних ситуацій.
- У сучасному світі силу доброти часто недооцінюють. Проте ця якість доступна абсолютно всім, і не треба довго пояснювати, який вплив вона справляє на навколишній світ. Ця порада, мабуть, найкраща з усіх.
Навчання підвищує рівень вашого інтелекту, можливість робити вибір змінює життя на краще, ваша доброта допоможе і вам, і оточуючим перебувати в стані позитиву. Якщо ви в глухому куті, використовуйте ці можливості, і рішення з’явиться мимовільно.
Не лякайтеся життєвих змін – зміни в житті після виходу із зони комфорту обов’язково порадують вас. Як почати шлях у нове й сповнене можливостей життя? Напишіть на аркуші паперу, які вигадані обмеження ви самі на себе наклали, якими можливими позбавленнями ви себе лякаєте. Мріючи про те, чого ви хочете, вкладіть яскраві емоції в подібні роздуми. Намагайтеся більше часу проводити з активними оптимістами, а не з тими, хто утримує вас на місці або тягне назад.